Estonian Air lõpetab laupäeval?

Estonian Airi asemel on riik loonud Nordic Aviation Groupi.  Foto: Arno Mikkor, Äripäev

Taani portaali check-in andmetel asendab juba pühapäeval vähemalt ühte Estonian Airi liini teine lennufirma.

Ajal, kui pingsalt oodatakse Euroopa Komisjoni otsust Estonian Airile antud riigiabi kohta, mis võib firma pankrotti ajada, käivad juba läbirääkimised Eesti rahvusliku lennukompanii liinide ülevõtmiseks.

Sloveenia firma Adria Airways on avaldanud elavat huvi alustada vähemalt kahe Estonian Airi liini teenindamist. Vähemalt ühe liini võtab ajutiselt üle Austria firma InterSky. Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium esindaja möönis Äripäevale, et juhul, kui Euroopa Komisjonilt peaks tulema negatiivne otsus, lõpetab Estonian Air lennud.

Nii kirjutab Taani portaal check-in, et Eesti rahvuslik lennukompanii Estonian Air valmistub halbadeks uudisteks ning firma liinid võtab üle äsja riigi asutatud Nordic Aviation Group. Viimane on juba portaali andmetel allhanke korras sõlminud kokkuleppe Austria lennufirmaga InterSky, et firma teenindab Tallinn-Oslo liini ajavahemikul 8. november kuni 6. detsember.

Teine abiline on Sloveenia firma Adria Airways, mis peaks üle võtma alles oktoobris käivitunud Örebro–Kopenhaageni liini. „Me ei ole rõõmsad, nähes Örebro lennujaamast sellist infot. On endiselt liiga vara teha sel teemal mingeid avaldusi ja me jätaks selle pigem ajaks, kui Euroopa Komisjon on avalikustanud oma otsuse Estonian Airi kohta,“ ütles Nordic Aviation Group Erik Sakkov meediale.

Sloveenia firma ise on samuti raskustes

Novembri lõpus toimub Adria Airways erakorraline aktsionäride koosolek ning veel enne seda soovitakse uutelt ja olemasolevatelt investoritelt tõsta lisakapitali suurusjärgus 60 miljonit Taani krooni ehk ligi 8 miljonit eurot.

Tulevikus on plaanis Adria Airways kiiresti erastada.

Sloveenia firma tahab Tallinn-Kiiev liinile

Äripäev leidis majandusministeeriumi dokumendiregistrist info ka selle kohta, et Adria Airways tahab hakata teenindama Tallinn-Kiiev-Tallinn igapäevaseid otselende. Sellega on ministeerium omakorda pöördunud Ukraina kolleegide poole, et saada kokkulepe uue lennufirma kaasamiseks liinile.

Suhtlus osapoolte vahel on värske ja dokumendid suhtlusest pärinevad 2. novembrist, mil Adria Airways on esitanud taotluse Tallinna ja Kiievi vahel lendamiseks Eesti lennuametile. Samal päeval on ministeerium asunud omakorda suhtlema Ukraina lennuametiga.

Praegu lendab Tallinna ja Kiievi vahel ka Estonian Air. Majandus- ja taristuminister Kristen Michal kommenteeris Adria Airwaysi huvi Tallinnast lendude alustamiseks vaid ühe lausega: „Adria Airways ei opereeri täna Tallinnast.“

Michal ütles Äripäevale, et valitsus on vajadusel valmis Estonian Airi pileteid korvama.

Hetkel kuum