Katariina Krjutškova • 24. november 2015 kell 14:30

Raskused sunnivad Eesti Energiat dividende kärpima

Eesti Energia juhatuse liige Andri Avila sõnul on energiahinnad ajalooliselt madalad, ent ettevõte püsib jätkuvalt turul.  Foto: Terje Lepp

Eesti Energia tahab sel aastal maksta riigieelarvesse plaanitud kolmandiku võrra vähem dividende, et säilitada raskusi trotsides ettevõtte usaldusväärsus võlausaldajate silmis.

Möödunud nädalal pöördus Eesti Energia rahandusminister Sven Sesteri poole, et valitsus lubaks neil sel aastal maksta eelarves ettenähtud 95 miljoni euro asemel 62 miljonit eurot dividende.

Eesti Energia juhatuse liige Andri Avila nimetas põhjuseks turuolukorda, kus energiahinnad püsivad jätkuvalt madalal. Samal ajal on tarvis kindlustada ettevõtte finantsnäitajate vastavust võetud kohustustele ehk võlausaldajate tingimustele. Lisaks tuleb tagada, et täiendavate negatiivsete arengute puhul turul suudaks ettevõte hoida nõutavat finantssuhtarvude taset.

„Taotlus ei tähenda, et Eesti Energia ei vastaks esialgse dividendimakse puhul automaatselt enam võlausaldajatega kokkulepitud tingimustele,“ ütles Avila. Ta lisas, et ettevõte püsib siiani turul vaatamata ajalooliselt madalatele energiahindadele.

Valitsus pole veel rohelist tuld andnud

Samuti on Avila väitel kulude kokkuhoid ettevõttesiseselt äärmiselt oluline. Eesti Energia on selle aasta kolmandas kvartalis ärikuludelt kokku hoidnud 20 miljonit eurot ning esimese üheksa kuuga võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 52 miljonit eurot.

Tagasilööke välisprojektidega Avila raskuste põhjuseks nimetama ei kippunud. „Välisprojektide puhul oleme Jordaanias väga lähedal rahastamistegevuse lõpuleviimisele lähikuudel, et alustada peagi sealse põlevkivielektrijaama ja karjääri rajamist,“ sõnas Avila.

Utah´ projekti puhul on Eesti Energia oluliselt vähendanud sinna tehtavaid kulutusi ja jätkab tegevustega, mis on vajalikud varade pikaajalise väärtuse kasvatamiseks. Edasi tegeletakse keskkonnauuringutega, uuritakse võimalusi tehnoloogia konkurentsivõime parandamiseks ning vaadatakse üle projekti äriplaan.

Rahandusministeeriumi pressiesindaja Kristina Haavala rõhutas, et valitsus ei ole veel otsust teinud Eesti Energia dividendimakse muutmise kohta. Otsus peaks tulema lähiajal.

Prognoos on ületatud

Riigieelarve vaates Eesti Energia dividendi vähendamine probleeme ei tekita, kuna selle aasta maksutulud on oluliselt prognoositut ületamas. Näiteks maksis Swedbank suvel erakorralist dividendi 400 miljonit eurot, milles laekus oktoobris riigieelarvesse 100 miljonit eurot tulumaksu.

Rahandusministeeriumi andmetel oli septembri lõpul valitsussektori eelarve väikeses nominaalses ülejäägis. Oma osa on selles maksu- ja tolliameti tööl, sest amet on tõhusamalt makse kogunud.

Tänavu kümne kuuga laekunud maksutulu ületab mullust 471,5 miljoni euro võrra, sealhulgas käibemaksu on tänavu kümne kuuga laekunud 156,1 miljonit eurot rohkem kui möödunud aastal sama ajaga, sotsiaalmaksu 135,9 miljonit eurot rohkem ja juriidilise isiku tulumaksu 106,5 miljonit eurot rohkem.

Avila sõnul on veel vara hinnata, kui palju Eesti Energia tuleval aastal dividendide maksab. „Omaniku ootused Eesti Energia dividendidele on seotud ettevõtte teenitava puhaskasumiga, mis selgub 2015. aasta lõpus,“ märkis Avila.

 

Hetkel kuum