Eesti Energia Jordaania elektrijaama ehituse rahastamiseks allkirjastati lepingud Hiina pankadega, et laenata tervelt 1,6 miljardit dollarit, teatas ettevõte.
- Eesti Energia geoloog Hardi Aosaar vaatab tulevase Jordaania elektrijaama kaevanduse alguse poole. Foto: Harry Tuul
Hiina suurpangad Bank of China (BoC), Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) ja emaettevõtte kaudu osaliselt
Eesti Energiale kuuluv Attarat Power Company (APCO) sõlmisid sel nädalal finantseerimislepingud
Jordaania põlevkivielektrijaama ehituse ja karjääri rajamise rahastamiseks. Laenu garanteerib Hiina ekspordikrediidiagentuur Sinosure.
„Eesti Energia eesmärk oli arendada meie põlevkivialase oskusteabe abil Jordaania põlevkiviprojekti ja leida finantseerijad. Projekt on tänaseks edukalt läbinud pankade põhjaliku finants- ja tehnilise analüüsi ja meil on hea meel, et finantseerijad on projektile rohelise tule andnud,“ rääkis Eesti Energia juhatuse esimees
Hando Sutter.
Sutteri sõnul on siiski enne rahastamise lõpuleviimist jäänud veel rida tegevusi, sealhulgas ka lepingute sõlmimine Eesti Energia enamusosaluse müümiseks. „Vastavalt Jordaania valitsusega sõlmitud lepingule jääb Eesti Energia APCO vähemusosanikuks veel vähemalt viieks aastaks peale elektrijaama ehituse lõpetamist,“ lisas Sutter.
Jordaania elektrijaama ja karjääri rajamise kogumaksumus koos ulatub 2,1 miljardi dollarini, mida 1,623 miljardi ulatuses finantseeritakse laenukapitaliga. 554 megavatise brutovõimsusega elektrijaama ehituseks on plaanitud kolm ja pool aastat ning esimene kohalikust põlevkivist toodetud elekter peaks tänase plaani kohaselt jordaanlasteni jõudma 2019. aastal.
Elektrijaama ehitab Hiina suurettevõte Guangdong Power Corporation, projekteerib rahvusvaheline inseneribüroo WorleyParsons, keevkihtkatlad ehitab Foster Wheeler ning auruturbiini ja generaatori tarnib Siemens. Vastavalt Jordaania valitsuse poolt garanteeritud lepingule ostab Jordaania riiklik elektrifirma National Power Electric Company (NEPCO) kogu elektrijaamas toodetud elektri 30 aasta jooksul.
APCO kuulub emaettevõtte Enefit Jordan BV kaudu Eesti Energiale, Malaisia ettevõttele YTL Power International Bhd ja Near East Investments Limited of Jordan´ile.
Seotud lood
Miks väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted peaksid panustama rohkem innovatsiooni ja kuidas pank saab siin olla neile abiks, räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.