Äripäev • 8. detsember 2015 kell 12:40

Soome terasetootja panustab Barcelona imekiriku valmimisse

Barcelona Sagrada Familia kirik.  Foto: epa

Kuulsa katalaani arhitekti Antoni Gaudi projekti järgi Barcelonasse kerkiv Sagrada Familia kirik peaks valmima 2026. aastaks, mil Gaudi surmast möödub sada aastat. Selle maailma ühe tuntuma ja kauem ehitatava hoone valmimisel osaleb ka Soome terasetootja Outokumpu, kirjutab Yle.

Sagrada Familia on Barcelonas asuv võimas katoliiklik kirik, mille arhitekt on Antoni Gaudi (1852-1926). Gaudi alustas kirikuga tegelemist 1883. aastal ning pühendas sellele oma elu 15 viimast aastat, nägemata selle lõplikku valmimist. Tegemist on Hispaania ühe populaarsema vaatamisväärsusega, UNESCO maailmapärandi osaga. 2010. aastal pühitses kiriku sisse ka paavst Benedictus.

Antoni Gaudi oli katalaani arhitekt, kel oli isikupärane modernne, sürrealistlik ja gooti mõjutustega vormikeel. Tema tuntumad tööd asuvad Barcelonas – Güelli park, Sagrada Familia, Casa Vicens, Casa Calvet, Casa Batllo, Casa Mila.7. juunil 1926 jäi Gaudi trammi alla. Kuna keegi teda ära ei tundnud ja ta oli vaese inimese moodi riides, viidi ta vaestehaiglasse, kus ta kolme päeva pärast suri. Ta maeti Sagrada Familia kirikusse.

Outokumpu tehas valmistab Barcelonas kerkiva imelise ehitise jaoks juba kolmandat aastat terasarmatuuri, -vardaid ja muid detaile, vahendas ettevõte eile saadetud pressiteates. Kuigi koostöö käib juba 2013. aastast, ei olnud Outokumpul sellest tellija nõudmisel lubatud varem rääkida.

Maailma üks kuulsamaid pika valmimisajaga ehitisi, Püha Perekonna ehk Sagrada Familia kirik peaks valmis saama 2026. aastal, kui selle arhitekti Gaudi surmast möödub sada aastat.

Kui see erakordne arhitektuuriteos valmis saab, kerkivad selle tornid 94 kuni 182 meetrini taevasse. Tornide ehituseks vajaliku terasarmatuuri ja roostevabast terasest vardad tarnibki Barcelonasse Outokumpu.

Kiriku ehitamise eest vastutava arhitekti Jordi Fauli sõnul algab peagi kuue peatorni ehitus. Tema hinnangul saab kirik täielikult valmis siiski 2032. aastaks.

Kiriku ehitus algas 1882. aastal ning seda külastab aastas üle kolme miljoni turisti.

Hetkel kuum