Kadi Neemre • 15. detsember 2015 kell 19:50

USA tarbijad kardavad intressimäärade tõusu

Foto: EPA

Päev enne tõenäolist intressimäära tõusu, leidis värske uuring, et enam kui pool Ameerika majapidamistest kardab, et intressimäära tõus mõjub nende rahalisele olukorrale halvasti.

4 10st inimesest märkis, et nad kärbiksid oma kulutusi, kui intressimäärad tõusevad, vahendab CNBC.

Inimesed kardavad intressimäärade tõusu hoolimata sellest, et esialgu tõstetaks intressimäärasid kõigest 0,25% ning tarbijad lõikavad jätkuvalt kasu madalatest kütusehindadest.

Uuringufirma Conlumino küsitluse kohaselt on enamus ameeriklasi mures, et intressimäära tõstmine on alles erinevate tõusude algus.

“Väiksel tõusul on tõenäoliselt ebaoluline mõju enamikule majapidamistele, eriti arvestades üha odavnevaid kütusehindu,” sõnas Conlumino tegevjuht Neil Saunders.

“Reaalsus on aga vähem oluline kui taju. Paljud inimesed näevad intressimäärade tõusu halvana ning kardavad, et sellest saavad alguse ka paljud teised tõusud. See aga omakorda võib kärpida tarbijate kulutusi, kuna valmistutakse halvemateks aegadeks, mis ees võivad oodata.”

Uuringu kohaselt muretses 55,8% vastanutest, et tõusma hakkavad ka teised maksud ning 54,9% märkis, et nad kardavad, et intressimäära tõus võib nõrgendada majanduskasvu.

Teised muretsesid aga, et intressimäära tõus tõstab ka krediitkaardi ja laenu tagasimakseid.

Kuigi Nielseni analüütik James Russo märkis, et intressimäärade tõus tarbijatele 2016. aastal erilist mõju ei avalda, on jaekaubandus jätkuvalt savijalgadel.

Majandusprobleemid, sh kõrgemad tervishoiu kulud ning üha kallimad rendihinnad kaaluvad jätkuvalt üles kütusehinnast saadava säästu.

Prognooside kohaselt peaks novembri ja detsembri jaemüük USA-s kasvama 3,7%; võrdluseks kasvas aasta tagasi samal ajal müük 4,1%.

 

 

Hetkel kuum