Sirje Rank • 29. detsember 2015 kell 7:00

Putini päästepank vajab päästmist

VEB panga kontor Moskvas  Foto: Scanpix/Reuters

Venemaa president Vladimir Putin kasutas Vnesheconombanki (VEB) aastaid „eriprojektide“ rahastamiseks nagu Sotši olümpiamängud, oligarhide väljaaitamine või Ukraina tööstusettevõtete varjatud ülesostmine – nüüd vajab pank aga ise päästmist, mis võib kujuneda üheks kulukaimaks läbi aegade, kirjutab agentuur Bloomberg.

VEBi roll oli olla Venemaa presidendi riigikapitalismi rahaliseks hoovaks, mis sai riigi garantiiga lääne turgudelt odavat laenu, et need siis Kremli soovitud projektidesse pumbata.

Lääne sanktsioonid keerasid aga juurdepääsu odavale laenurahale kinni ja mitmed projektid on "hapuks" läinud. Oludes, kus rubla odavneb, oli panga valuutavõlg 16 miljardit dollarit. Panga päästmine võib maksma minna kuni 1,3 triljonit rubla ehk 18 miljardit dollarit, hindavad Venemaa valitsuse kõrgemad ametnikud. See süvendab veelgi riigieelarve defitsiiti ajal, mil nafta hinna langus sunnib kulusid koomale tõmbama.

„Valitsus ei saa panka finants- ja majandusolukorrast tingitud probleemidega üksi jätta – või otse välja öeldes, sanktsioonidest tekkinud erineva survega,“ ütles Venemaa peaminister Dmitri Medvedev läinud nädalal, kui panga päästmist arutati.

Panga päästmise tingimused võivad selguda veel sel nädalal.

Hetkel kuum