Äripäev • 1. detsember 2016 kell 11:31

VEB pank müüb oma Ukraina haru

VEBi nõukogu juht, Venemaa peaminister Dmitri Medvedev ja VEB panga juht Sergei Gorkov.  Foto: epa

Venemaa Vnešenkonombank ehk VEB loodab veel selle aasta lõpuks langetada otsuse, millisele investorile müüa oma Ukraina haru, teatas uudisteagentuurile TASS VEB panga juht Sergei Gorkov.

„Enne aasta lõppu tahame me lukku panna pakkumised Ukraina panga teemal. Meil oli neli pakkumist, aga eelmisel nädalal tuli veel viies,“ rääkis riiklikku korporatsiooni juhtiv Gorkov.

Huvi panga ostmise vastu on teiste seas tundnud ka Ukrainast pärit investorid, märkis VEBi juht. Ta nentis, et pole võimatu, et Venemaa riikliku panga haru võidakse müüa Ukrainast pärit investorile. „Meie jaoks on oluline müüa võimalikult kallilt, seepärast on positsioon avatud – kes rohkem raha annab, sellele müümegi,“ rõhutas Gorkov.

Eelmise aasta keskel leidis Lääne sanktsioonide alla pandud VEB end sügavast kriisist, mille suuruseks hinnati 1,5 triljonit rubla (20 miljardit eurot). Olukorra olid põhjustanud Vene ja Ukraina investoritele antud halvad laenud seoses tööstusinvesteeringutega Ukrainasse, eriti Donbassi, millega seoses tekkis 561 miljardi rublane kahjum (8 mld eurot). Samuti tõid 240 miljardi rublase (3,5 mld eurot) kahjumi 2014. aasta Sotši OMi ettevalmistuseks antud krediidid, mida ei ettevõtted ei suutnud tagasi maksta.

Tänavu veebruaris vahetas president Vladimir Putin panga juhtkonna välja ning määras etteotsa Sergei Gorkovi. Käivitati reformid ja loodi panga uus arengustrateegia aastani 2021. Selle põhjal peab pank olukorra parandamiseks vabanema tütarettevõtetest Venemaal ning kõigist välismaa harudest. Eesmärgiks on keskenduda investeeringutele taristusse ja kõrge lisandväärtusega tööstusprojektidele, samuti toetada Vene firmade ekspordiprojekte.

Samas on oluline ka märkida, et pank saab olulist toetust riigieelarvest. Kevadel otsustas valitsus panga päästmiseks eraldada 150 miljardit rubla ehk 2,2 miljardit eurot.

Hetkel kuum