Kadi Neemre • 11. jaanuar 2016
Jaga lugu:

Nafta hind kukkus alla 32 dollarit barreli eest

Foto: EPA

Nafta hinnad on juba kuus päeva järjest kukkunud ning täna jõudis hind viimase 12 aasta madalaimale tasemele. Langust põhjustas Hiina aeglustuv majanduskasv, mis nullis investorite lootused, et nõudlus nafta järele kasvab sellel aastal.

Börsimaaklerid aga on üha kindlamad, et lähiajal nafta hind märkimisväärselt tõusma ei hakka, vahendab CNBC.

WTI toornafta kukkus täna pärastlõunal 1,55 dollarit 31,61 dollarile barreli eest; see on madalaim hind alates 2003. aasta detsembrist.

Brenti toornafta kukkus 1,76 dollarit ning barreli hinnaks kujunes 31,79 dollarit; hind kukkus madalaimale tasemele alates 2004. aasta aprillist.

Analüütikud viitasid Hiina majanduse aeglustumisele ehk jüaani teravale kukkumisele ja eelmisel nädalal toimunud kahele börsikauplemise peatamisele Hiinas.

“Muretsema paneb see, et kuigi eelmine nädal algas halvasti ja lõppes hästi, oli turu reaktsioon ikka sama – müüa, müüa, müüa,” sõnas PVM Oil Associatesi analüütik David Hufton.

“Hiina on optimistide lootused purustanud. Fintantskriisi kolmas sammas on arenevatel turgudel pead tõstmas. IBM; Maailmapank, BIS ja paljud teised on selle eest juba varasemalt hoiatanud,” lisas ta.

Morgan Stanley hoiatas täna võimaluse eest, et nafta hind võib kukkuda 20 dollarile; seda eriti siis, kui dollar peaks teiste valuutade suhtes kasvama.

Nafta hinnad on alates 2014. aasta keskpaigast teinud üle 70% languse seoses suure ületootmise ja kahanenud nõudlusega.

Suure tõenäosusega suureb kuristik nõudluse ja tootmise vahel veelgi, kuna naftaturule siseneb Iraan ning teised riigid, näiteks Iraak ja Venemaa toodavad naftat rekordilähedasel tasemel.

Tootmise suurendamine aeglustab nõudlust veelgi, eriti Hiinas, kus majanduskasv on langenud generatsiooni madalaimale tasemele ning eksperdid ei näe lähiaastail mingeid paranemise märke.

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum