• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Dividendide TOPi võimsaimad uustulnukad

  Reedel ilmub Äripäeva Dividendi TOP.Foto: Anti Veermaa

  Reedel ilmuva Äripäeva dividendide edetabeli 250 liikme seas on 108 ettevõtjat, kes aasta tagasi esimese 250 hulka ei jõudnud. Avaldame neist uustulnukatest 10 suurima omanikutulu teenijat.

  Foto: Andras Kralla

  Vaata eelmisel aastal ilmunud edetabelit siit.

  4. kohal (koht reedel ilmuvas TOPis) Margus Linnamäe, 7 840 000 eurot
  Teenib omanikutulu kümneid ettevõtteid koondavast valdusfirmast MM Grupp OÜ. Kontserni koosseisus on kaks olulisemat alamkontserni: Magnum AS ja UP Invest OÜ. Magnumi kontserni ettevõtted tegutsevad neljas riigis – Eestis, Lätis, Leedus, ja Soomes. Nende tegevus hõlmab ravimite hulgikaubandust, ravimite ja muude apteegikaupade jaekaubandust, veterinaartoodete hulgikaubandust ning hambaravitoodete hulgimüüki. UP Invest kontserni ettevõtted tegutsevad kolmes riigis – Eestis, Lätis ja Leedus. UP Investi olulisemad tegevusvaldkonnad on kinnisvarainvesteeringute haldamine, haiglatarvikute ning tervise- ja ilutoodete hulgimüük ning investeeringud tehnoloogia- ja meediaettevõtetesse. Margus Linnamäe hoiab avalikuse eest varju.
  16. kohal Ivar Richard Skandeberg, 1 765 715 eurot
  Ivre Holding OÜ omanik ja juhatuse liige. Ivar Richard Skandeberg on ka Äripäevaga kohut käinud. See vaidlus lõppes 2014. aastal Äripäeva võiduga. Kohtuvaidluse ajendiks oli 2012. aastal ilmunud Äripäeva Rikaste TOP, kuhu jõudis ka Rezida Skandeberg. Toona kirjutas Äripäev, et Rezida Skandebergile kuuluva ettevõtte tegevuse tegelik suunaja võib olla Ivar Richard Skandeberg, kelle varasem nimi oli Ivan Podrjatšikov. Ajakirjanduses on tema kohta kirjutatud, et 1990. aastatel oli ta Venemaa Agropanga ja Usbekistani Kultuurifondi Eesti esindaja, kes pankrotieelsel ajal Tartu Kommertspanka rublahoiuseid vahendas.
  Artikli ilmumise järel pöördus Ivar Richard Skandeberg Andmekaitse Inspektsiooni (AKI) ja väitis, et Äripäev on tema isikuandmeid ebaseaduslikult töödelnud. Skandeberg taotles isikuandmete töötlemise lõpetamist ja andmekandjatest kustutamist ning Äripäeva Rikaste TOP 500 müügilt kõrvaldamist.
  AKI algatas Äripäeva suhtes riikliku järelevalvemenetluse ning otsustas, et Äripäev pole seadust rikkunud ja Ivar Richard Skandebergi isikuandmete töötlemine oli õiguspärane. Skandeberg sellega ei leppinud ja esitas Tallinna halduskohtule kaebuse, milles palus AKI otsus tühistada. Samuti soovis Skandeberg, et kohus teeks AKI-le ettekirjutuse vaadata uuesti läbi Ivar Richard Skandebergi taotlus, milles viimane soovis keelata Äripäeval enda isikuandmete avaldamise Äripäeva Rikaste TOPi koostamisel. Kohtuvaidlusesse kaasati kolmanda osapoolena ka Äripäev.
  Ingmar MattusFoto: Andras Kralla
  23. kohal Ingmar Mattus, 1 578 803 eurot
  Neli aastat tagasi asutatud maaklerifirma Armada Markets AS omanik. Seaduste muutumise tõttu lõpetas ettevõte aga 2014. aasta lõpus senise äritegevuse ja alustas finantsettevõtete teenindamisega. Tänaseks on tegemist finantstehnoloogiat ja finantsettevõtete nõustamist pakkuva ettevõtega.
  26. kohal Andrus Leinemann, 1 505 390 eurot
  Koos venna Aivar Leinemanniga müüs 2012. aasta suvel Tallinnas Kadaka teel asuva Mustika keskuse kinnisvarafondile EfTEN. 2013.  aastal laekus tema valdusfirmasse Alfastock üle 4 miljoni euro dividenditulu, mis ongi tõenäoliselt Mustika keskuse müügist Andrus Leinemannile laekunud raha. Alfastock maksiski omanikule 1,5 miljonit eurot dividende. Natukene (5390 eurot) teenis omanikutulu ka ettevõttest Ceres Kinnisvara, kus tal on 19,25% suurune osalus. Vendadele kuulub ka OÜ L-Man Investments, mis 2013. aastal asutas 2 tütarettevõtet – Laki Maja OÜ ja Pronksi Kinnisvara OÜ. Mõlemad firmad ostsid kinnisvara ja asusid seda välja üürima. Juba 2014. aastal müüs aga Laki Maja kinnisvara maha ja alustas investeerimist võlakirjadesse, väärtpaberitesse ja teistesse finantsvahenditesse.
  33. kohal Viktor Mõisja, 1 315 440 eurot
  Merko Ehituse suuromaniku Riverito suuruselt kolmas aktsionär Toomas Annuse ja Tõnu Toomiku järel.
  Foto: Raul Mee
  36. kohal Neinar Seli, 1 072 400 eurot
  Neinar Selile kuuluvatest arvukatest ettevõtetest maksis omanikutulu ainult Rondam Grupp, kuhu kuulub plastpakendite ja -pakkematerjalide tootja Estiko-Plastar ning mitu kinnisvaraarendusfirmat, mis tegutsevad eeskätt Tartus. Näiteks kuuluvad Selile Sisustus E Kaubamaja, Kesklinna keskus, Emajõe Ärikeskuse büroohoone, TASKU keskus koos bussijaamaga, Tehase-Teguri tänava tootmis- ja laohoonete kompleks, Tähe 4 büroohoone, Ravila 59 kinnistu.
  38. kohal Marika Vahter, 1 030 000 eurot
  Dividendide TOPi uustulnukate seas ainus naine. Ta on edukas raamatukaupmees, kelle varasem nimi oli Marika Nõmmiste. Talle kuulub võõrkeelsete raamatute müügiga tegelev Allecto AS. Nõmmiste viibib enamiku ajast Eestist eemal ja temaga kontakti saada on väga raske. Ettevõtte müügitulu oli 2014. aastal 2,3 miljonit eurot ja kasum 0,2 miljonit eurot. Suurema osa müügitulust teenib väljaspool Eestit. Ettevõte on olnud aga ka edukas mitmel riigihankel, mille on korraldanud näiteks sihtasutus Innove, Heino Elleri nimeline Tartu muusikakool, kaitsevägi, sisekaitseakadeemia. Lisaks raamatute müügile korraldab firma ka metoodilisi seminare võõrkeeleõpetajatele ning korraldab raamatunäitusi erinevates õppeasutustes ja raamatukogudes.
  44. kohal Kalev Tanner, 953 862 eurot
  Restoraniärimees, kelle osalusel on loodud Tallinna tuntud söögikohad Bocca, Chedi, La Bottega, Ö ja Kaks kokka ning hotellis Telegraaf asuv restoran Tchaikovsky. Restoraniäris osaleb firma Sparkling Group kaudu, kus tal on 36% suurune osalus. Sama suur osalus on ka Raul Uutmannil. Toitlustusärist aga Kalev Tanner 2014. aastal omanikutulu ei teeninud. Dividendid laekusid talle firmast T-Capital, millele kuuluvad osalused kinnisvarasse investeerivas Axtell Grupis, Eesti suurimas kindlustusmaakleris Iizi ja kindlustuslepinguid vahendavas Insly Holdingus.
  45. kohal Christopher David Murphy, 911 466 eurot
  Väike-Maarja vallas Ebaveres tegutseva OÜ Baltic Log Cabins suuromanik. Ettevõte toodab freesprussmaju Suur­britannia turule.
  46. kohal Andres Saar, 900 000 eurot
  Arhitektibüroo Nord Projekt AS omanik.
 • Hetkel kuum

Erkki Kubber: kas järgmised ükssarvikud võiksid olla miljardilise väärtuse asemel hoopis miljardi inimese aitajad?
Mis oleks, kui hakkaks ükssarvikuks nimetama hoopis ettevõtet, mis suudab positiivselt mõjutada miljardit inimest või hoopis istutada miljard puud, küsib Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku juhatuse liige Erkki Kubber.
Mis oleks, kui hakkaks ükssarvikuks nimetama hoopis ettevõtet, mis suudab positiivselt mõjutada miljardit inimest või hoopis istutada miljard puud, küsib Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku juhatuse liige Erkki Kubber.
Enefit Greeni aktsiaga kauplejad ummistasid internetipangad
Enefit Greeni aktsiatega kauplemine oli niivõrd aktiivne, et see tekitas probleeme nii LHV internetipangas kui Tallinna börsi kodulehel.
Enefit Greeni aktsiatega kauplemine oli niivõrd aktiivne, et see tekitas probleeme nii LHV internetipangas kui Tallinna börsi kodulehel.
Energiavaesus ähvardab muutuda reaalsuseks
Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets tõdes, et teatud hinna juures muutub enrgiavaesus Euroopa riikides väga suureks probleemiks.
Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets tõdes, et teatud hinna juures muutub enrgiavaesus Euroopa riikides väga suureks probleemiks.
Poplauljast suurärimeheni: Enefiti krabanud investorid kavatsevad aktsiaid kõvasti hoida TOP: 1333 suuremat investorit
Neljapäeval kauplemist alustava Enefit Greeni aktsionäride nimekirjast leiab tuntud ärimehi ja poliitikuid, aga ka meelelahutusest tuntud nimesid.
Neljapäeval kauplemist alustava Enefit Greeni aktsionäride nimekirjast leiab tuntud ärimehi ja poliitikuid, aga ka meelelahutusest tuntud nimesid.