Virge Haavasalu • 4 veebruar 2016

Teeme Ära otsib tuge ühisrahastusest

Ranna puhastus Enrique B. Magalona linnas Negros Occidental provintsis, Filipiinidel.  Foto: Stephen Kenneth R. Eliserio/Lets Do It World

Teeme Ära sihtasutus plaanib kahe aasta pärast prügist puhtaks koristada terve maailma ja otsib selleks tuge ühisrahastusest.

Maailmakoristuse tegevusplaan

Leida ja koolitada 150 riigis võimekad liidrid, kes on valmis võtma oma eesmärgiks koduriik 2018. aastal ühe päevaga puhtaks koristada.

Kaardistada kogu maailma prügi. Selleks kaasab Maailmakoristus oma ala tipptegijaid ning tänapäeva tehnoloogiad. Prügiprobleem kasvab murettekitava kiirusega, ja ometi pole keegi seni kogu maailmas vedelevat prügi ära kaardistanud.

2018. aasta 8. septembril toimub Teeme Ära prügikoristuspäev ja -kampaania üle maailma.

Tuua oma ala eksperdid ja organisatsioonid kokku, et panna paika plaan, kuidas maailm edaspidi ka puhtana hoida.

Allikas: Teeme Ära SA

Sihtasutus Teeme Ära loodab täna algava ühisrahastuskampaaniaga rahvusvaheliselt tunnustatud platvormi Indiegogo kaudu koguda 150 000 eurot, et sellega leida ja koolitada 150 oma ala professionaali üle maailma, kes organiseeriksid Eesti eeskujul oma riigis 8. septembril 2018. aastal toimuva koristuspäeva.  

Teeme Ära sihtasutuse juht Eva Truuverk ütleb, et liidrid peaksid olema eestlasliku mõtlemisega, "peast eestlased" nagu Rainer Nõlvak.

Igaühe panus

Mida rohkem vaatamisi kogub Indiegogo veebilehel aktsiooni tutvustav video kahel järjestikusel päeval, seda suurem tõenäosus on jõuda platvormi tähtsate projektide hulka, mis peaks tooma ka rohkem rahastajaid. Annetada saab alates 5 eurost. Annetuse summad on ka 10, 25, 50, 100, 250, 500, 2000, 5000 eurot. "Kogu raha läheb Teeme Ärale. Indiegigo võtab 5% summast juhul, kui 150 000 eurot täis saadakse, kui ei saa, siis võtab Indiegogo 8% teenustasu," rääkis Teeme Ära Maailmakoristus 2016 avalike suhete juht Meelika Hirmo. 

Truuverk ütles, et Eesti juurtega USAs elav investor Steve Jürventson olevat samuti lubanud projektist Twitteris säutsuda. Truuverk avaldas lausa lootust, et vahest on Jürventson nõus ka ise rahaliselt panustama.

Paar aastat tagasi jäi Teeme Ära maailmakoristuse idee silma USAs paiknevale mõttekojale TED Conferences Brain Trust nõukogule, kuhu kuulub ka suurinvestor Bill Gates. Rahastust toona ei saadud, see jäi Truuverki sõnul veidi tagasihoidlikult esitatud taotluse taha.  

Kampaania algab täna ja peaks lõppema 2019. aasta lõpus. Nende nelja aasta peale on arvestatud Teeme Ära SA Eesti peakorteri eelarveks 20 miljonit eurot, millega peavad saama kaetud administreerimiskulud, kõikvõimalikud kohtumised ja suhtlemised partnerriikides ning sisseostatavad teenused, mida ei ole võimalik mitterahalise koostöö vormis teha. Truuverk möönis, et maailma mastaabis ei ole see suur raha ja seetõttu peab iga maailmakoristuspäeval osalev riik endale ka ise raha leidma.

Teeme Ära algatusest on mõne aastaga kasvanud ülemaailmne kodanikuliikumine. Aktsioonides on kaasa löönud juba üle 14,5 miljoni osaleja, kes on loodusest koristanud ligikaudu pool miljonit tonni prügi. 

Koristusaktsioonid on Eesti eeskujul toimunud näiteks Lätis, Leedus, Sloveenias, Bulgaarias, Albaanias, Kosovos, Ukrainas, Rumeenias, Portugalis ja Itaalias. Ideest on innustunud inimesed isegi Indias, Brasiilias, Filipiinidel, Hongkongis, Iraanis, Indoneesias, Afganistanis ja mujal.

Hetkel kuum