Piret Reiljan • 10. veebruar 2016 kell 9:04

Autorollo tsiviilasjas langeb liisk märtsis

Pressikonverents Stenbocki majas, kus välisminister Keit Pentus-Rosimannus selgitas tagasiastumist pärast ringkonnakohtu otsust Aurorollo asjas.  Foto: Andres Haabu

Riigikohtu lahend skandaalses Autorollo hagiprotsessis peaks tulema 23. märtsil, teatatati kohtust Äripäevale.

Riigikohtu kirjaliku menetluse istung Autorollo asjas on määratud 22. veebruarile ning kohtunikud on Villu Kõve, Ants Kull ja Tambet Tampuu. Riigikohus võttis mullu detsembris menetlusse kõik Autorollo hagiprotsessi kaebused.

Ringkonnakohtu otsus oli Rosimannustele karm

Tallinna ringkonnakohus rahuldas mullu juunis osa Autorollo võlausaldajate nõudest ka välisminister Keit Pentus-Rosimannuse vastu.

Tallinna ringkonnakohus tühistas oma mullu 30. juunil tehtud otsusega Harju maakohtu mullu juunis tehtud otsuse osas, millega OÜ Autorollo nõue tütarfirma asutamisega tekitatud kahju osas jäeti välisminister Keit Pentus-Rosimannuse vastu rahuldamata ja vähendati kahjuhüvitist 43 765,26 euro võrra. See tähendab, et teise astme kohus näeb Autorollost vara välja viimises vastutust ka minister Pentus-Rosimannusel. Pentus-Rosimannus astus pärast ringkonnakohtu otsust tagasi välisministri ametist.

Ringkonnakohus tühistas esimese astme otsuse ka osas, millega Autorollo nõue pankrotimenetluse blokeerimise osas Siim Roode ja NJORD Advokaadibüroo OÜ vastu rahuldati ning millega Autorollo nõue vara kõrvaldamisega Rain Rosimannuse vastu rahuldati. Roode ja Rain Rosimannuse vastu rahuldatud nõuded seega mõnevõrra vähenesid.

Tühistatud osas tegi kohus uue otsuse, millega Autorollo tütarfirma asutamisega tekitatud kahju nõue rahuldati kõigi kostjate vastu summas 163 817,67 eurot, OÜ Autorollo nõue pankrotimenetluse blokeerimise osas jäeti ka Siim Roode ja NJORD Advokaadibüroo OÜ vastu rahuldamata ning OÜ Autorollo vara kõrvaldamisega seotud nõue jäeti Rain Rosimannuse vastu rahuldamata. Ülejäänud osas jäi maakohtu otsus muutmata.

Ringkonnakohus leidis, et Roode oli allutatud Rosimannustele

Skandaalne kohtuprotsess

Autorollo kohtuprotsess on üks viimaste aastate skandaalsemaid, kuna enam kui poole miljoni eurone hagi on seadnud löögi alla Eesti ühe mõjukama poliitperekonna. Harju maakohtu istungitel said kinnitust mitmed pahatahtlikule skeemitamisele viitavad teod, kuid vaieldakse selle üle, kes nende eest vastutab. Perekond Rosimannus on algusest peale nimetanud hagi väljapressimiseks ja mis tahes süüd eitanud. Näiteks üha korrutas Pentus-Rosimannus 2012. aastal lennujaamas, kuidas temal puudub seos Autorolloga.

2011. aasta kevadel kuulutati välja nüüdse välisministri Keit Pentus-Rosimannuse isale Väino Pentusele kuulunud transpordiettevõtte OÜ Autorollo pankrot. Ligi paar aastat hiljem, 2012. aasta lõpus esitas aga pankrotitoimkonna kontrolli alla liikunud Autorollo u 580 000eurose hagi Keit Pentus-Rosimannuse, tema poliitikust abikaasa Rain Rosimannuse ja perekonda Autorollo asjaajamisel aidanud advokaat Siim Roode, samuti Roode osalusega ettevõtete Roode & Partnerid ning MAQS Law Firm Advokaadibüroo vastu. Kohus vabastas hagist eraisiku pankroti läbimise tõttu ministri isa Väino Pentuse.

Tunnistajail mälukaotus 

Hagi menetlemise kohtuprotsess Autorollo asjas algas mullu juunis ja kestis esimeses astmes kokku aasta aega. Teise astme otsus tuli omakorda aasta aega pärast esimese astme otsust. Mitut Harju maakohtus ütlusi andnud tunnistajat paistis olevat tabanud mälukaotus, eriti suuri raskusi oli Autorollos toimunu meenutamisega advokaat Roodel, kes teiste tunnistajate sõnade järgi võis olla skeemi aju. Rosimannused kohtus tunnistusi ei andnud, Väino Pentuse tunnistuste andmine kuulutati kinniseks. 

Tunnistajate ütlused olid küll kohati vastukäivad, ent kõlama jäi siiski see, et Autorollo varatuks jäämisega päädinud skeemis kasutati variisikuid ning raamatupidamisega olid asjad pehmelt öeldes korrast ära.

Skandaalne advokaat Siim Roode (esiplaanil) saabumas Harju maakohtusse tunnistusi andma. Teda oli aga tabanud mälukaotus, sest tema selgitused jäid kohtuniku ees väga lahjaks.  Foto: Andres Haabu

Skandaalis ka ministri maja

Lisaks hagimenetlusele ilmnes maakohtus, et paari tunnistaja ütluste kohaselt sai minister Pentus-Rosimannus oma isalt Väino Pentuselt aastaid tagasi Autorollost mustalt välja võetud tulu. Väidetavalt toetas Pentus tütart Autorollo tuludest Viimsisse ostetud majaga seoses – sellele viitasid Äripäeva andmeil kohtus vande all nii Autorollo endine juhatuse liige Tiit Pohl kui ka Väino Pentus ise. Väino Pentus selgitas aga hiljem Äripäevale, et pole tütrele Autorollost laenuks võetud raha andnud. Ka Pentus-Rosimannus ise on Autorollost raha saamist eitanud.

Autorollo pankrotistumise asjus käib ka kriminaalprotsess, milles on süüdistus esitatud Väino Pentusele ja Siim Roodele. Kriminaalasjas on kohtus tunnistajana ütluste andmisest keeldunud nii Keit Pentus-Rosimannus kui ka Rain Rosimannus.

Hetkel kuum