Ave Lepik • 17. veebruar 2016 kell 11:29

Prantsusmaa ekspresident Sarkozy võeti uurimise alla

Nicolas Sarkozy  Foto: epa

Eile õhtul algatas prokuratuur Prantsusmaa ekspresidendi Nicolas Sarkozy suhtes ametliku uurimise tema 2012. aasta valimiskampaania rahastamise pärast.

Uurijad kuulasid Sarkozyd üle terve eilse päeva ning seejärel teatati õhtul, et ta on asjas ametlikult uurimise all. Kuna Sarkozy on teatanud, et kavatseb 2017. aastal uuesti presidendiks kandideerida, võib see juurdlus anda tema plaanidele tugeva löögi, kirjutas Prantsuse meedia.

Kolm aastat tagasi märkis Prantsusmaa Konstitutsioonikohus, et Sarkozy partei Rahvaliikumise Liit (UMP) kulutas 2012. aasta presidendivalimiste kampaanias rohkem kui seadusega lubatud. Protsess sai meedias tuntuks kui Bygmalioni afäär. Bygmalion oli PR-firma, mille kaudu liikus Sarkozy kampaaniaraha. Praguseks on teada, et firma kaudu liikusid fiktiivseid arved, millega tekitati kampaaniale ebaseaduslikku lisaraha. Kampaania lubatud hinnapiir oli 22,5 miljonit eurot, kuid uurijate sõnul skeemitati PR-firma abiga see summa 18,5 miljoni euro võrra suuremaks.

Konstitutsioonikohtu otsus tähendab, et UMP ei saa riigilt kompensatsiooni ning peab maksma trahvi. Õiguskaitseorganite hinnangul aga peaks trahvi maksma just ekspresident, mitte tema partei.

61aastane Sarkozy on korduvalt väitnud, et polnud rahastamisskeemidest teadlik. Tema sõnul ei kaasatud teda kampaania rahastamise üksikasjadesse.

2014. aastal sai Sarkozy süüdistuse korruptsioonis ja mõjuvõimu kuritarvitamises.

Hetkel kuum