Sirje Rank • 19. veebruar 2016 kell 6:45

Brexiti kõnelused arvatust raskemad

Suurbritannia peaminister David Cameron (paremal) ja Poola peaminister Beata Szydlo  Foto: Scanpix/Reuters

Suurbritannia ja Euroopa Liidu kõnelused uue lepingu üle, mille põhjal britid hääletavad ELis jätkamise üle, venisid tippkohtumise teise päeva.

Kuigi mitmed valitsusjuhid ütlesid eile Ülemkogule saabudes, et loodavad kokkuleppe sõlmimist, tekkisid teravad vastuolud näiteks selle peale, et Suurbritannia peaminister David Cameron nõudis kuni 13 aasta pikkust perioodi, mille jooksul teistest liikmesriikidest Suurbritanniasse saabunud töötajad saaksid vähem kohalikke sotsiaaltoetusi.

Astusime kokkuleppe osas paar sammu tagasi, ütles Itaalia peaminister Matteo Renzi, kui tippkohtumise esimene päev reede varastel hommikutundidel lõpetati, vahendas Bloomberg. 

„On selgeks saanud, et paljude jaoks ei ole kokkulepe (Suurbritanniaga – toim.) lihtne, kuid tahe seda saavutada on olemas,“ ütles Saksamaa kantsler Angela Merkel.

Peale esimese päeva lõppu oli David Cameronil eraldi kohtumine Ülemkogu presidendi Donald Tuskiga, et arutada, kuidas täna jätkatakse.

Arvatust raskemalt kulgesid ka valitsusjuhtide kõnelused pagulasküsimuse üle, kestes ligi viis tundi.

„Mingit edu oleme saavutanud, kuid palju on veel teha,“ ütles Tusk esimese päeva lõpuks.

David Cameron on lubanud teha kampaaniat Suurbritannia liidus jätkamise poolt tingimusel, et ta suudab saavutada rahuldava kokkuleppe.

Briti nael odavnes täna hommikul Londonis 0,3% 77,68 pennile eurost.

„Tõenäoliselt mingi kokkulepe siiski sünnib, mis võimaldab juunis korraldada referendumi, kuid ilmselt jääb sinna piisavalt palju küsimärke, mis annab ainest liidust lahkumist toetavale leerile,“ ütles Bloombergile Societe Generale SA globaalse turu strateeg Kit Juckes. „Ma ei usu, et tuleb mingi selgus, kumb pool peale jääb – nii on valuuta jaoks ees veel neli kuud ebakindlust.“

Hetkel kuum