Koit Brinkmann • 23. veebruar 2016 kell 11:00

Vene spioonide patud Eestis

Riigiprokuratuuri ja kaitsepolitsei pressikonverents kolme tabatud spiooni teemal.  Foto: Andres Haabu, Äripäev

Kolmest tabatud Venemaa luure kasuks spioneerinud mehest on kõige värvikama paturegistriga määratlemata kodakondsusega Pavel Romanov.

Tal oli juba varasemast kriminaalkaristused alimentide maksmisest kõrvalehoidmise ning alkoholijoobes sõiduki juhtimise eest, kui eelmise aasta kevadel mõistis Viru maakohus Romanovi ja veel üheksa kohtualust süüdi ka sigarettide salakaubaveos.

Mehed peeti kinni 10. veebruaril 2015. aastal ning samal ajal toimusid mitmel pool läbiotsimised. Romanovi juurest leiti kuus mobiiltelefoni, sülearvuti, tahvelarvuti, hunnik mälupulkasid, aga ka paar termokaamerat, mitu musta värvi silmaavadega peakatet, hunnik raadiosaatjad jm kraami.

Romanovi ülesandeks kuritegelikus ühenduses oli kuritegeliku ühenduse tegevuse juhtimine, tema andis teistele korraldusi ja juhiseid. Tema korraldas Venemaal sigarettide ostmist ja üle piiri Eestisse toimetamist, samuti kauba ladustamist. Romanov organiseeris kuritegude toimepanemiseks vajaminevad vahendid (transpordivahendid, piiriäärsed kinnistud ning territooriumid, mobiiltelefonid, raadiosaatjad, binoklid, öövaatlusseadmed, soojuskaamerad jne).

Üle piiri toodud salasigaretid peideti ladustamiskohtades ning seejärel realiseeriti kaupa Ida-Virumaal ja Lõuna-Eestis. Sellisel moel tegutsenud kuritegelik ühendus sai kokku varalist kasu vähemalt 80 000 eurot.

Lisaks süüdistati Romanovit, et alates 2014. aastal augustikuust pöördus ta neljal korral maksu- ja tolliameti (MTA) tollikorralduse osakonna liikuvkontrolli valdkonna Lõuna liikuvkontrollitalituse vaneminspektori poole eesmärgiga omada nii MTA kui ka teiste õiguskaitseorganite siseinfot, mis aitaks ennetada või koguni vältida nii MTA kui ka teiste õiguskaitseorganite poolt Romanovi juhitud kuritegeliku ühenduse tegevuse tõkestamist. Ligi kuu enne vahistamist andis Romanov ametnikule altkäemaksuna 400 eurot.

Romanovile mõisteti sigarettide salakaubaveo eest liitkaristusena viis aastat vangistust, millest aasta ja kümme kuud tuleb reaalselt ära istuda ja ülejäänud oli tingimisi vangistus.

Teisel tabatud Venemaa spioonil Maksim Gruzdevil on samuti salasigarettide Venemaalt tooja taust. Tema mõisteti Tartu maakohtu Põlva kohtumajas juba 2012. aasta alul süüdi 3400 Venemaa maksumärkidega sigareti „More“ üle piiri toomises. Sigaretid olid peidetud Audi 100 pagasiruumis asuvasse basskõlarisse. Toona sai ta rahalise karistuse 320 eurot.

Kolmas spioon, Aleksandr Rudnev peeti kahtlustatavana kinni eelmise aasta 28. märtsil ning kaks päeva hiljem võeti ta vahi alla. Kokkuleppemenetluses mõistis Tartu maakohus talle kaks aastat vanglakaristust. Varem ei ole teda kriminaalkorras karistatud.

Tartu maakohus mõistis mullu oktoobris ja tänavu veebruaris süüdi kolm meest, kes panid toime Eesti Vabariigi vastaseid kuritegusid, tehes ebaseaduslikku koostööd Venemaa eriteenistustega. Pikemalt loe artiklist "Eesti tabas Vene spioonid". Kriminaalmenetlusi viis läbi kaitsepolitseiamet ning juhtis riigiprokuratuur.

Hetkel kuum