Kadi Neemre • 25. veebruar 2016 kell 15:54

USA sisenes globaalsele gaasiturule

Foto: EPA

Sellel nädalal saatis USA esimese vedelgaasi eskpordisaadetise üleküllastunud globaalsele gaasiturule.

Eksperdid usuvad, et turg võib madalseisus püsida veel mitu aastat, kuid sellegipoolest võib USA samm globaalse gaasituru dünaamikat muuta. Kui USA gaasi eskpordivõimalus esmakordselt päevakorda kerkis, olid gaasi hinnad maailmaturul palju kõrgemad.

IHSi globaalse gaasiosakonna asepresident Chris Holmes märkis, et ta usub, et globaalne gaasiturg langeb kuni 2018. aastani ning hakkab seejärel taas tõusma.

“2020. aastaks saab USA-st üks kolmest suurimast vedelgaasi eksportijast,” märkis Cheniere’i turundusdirektor Meg Gentle, lisades, et USA vedeldatud maagaasi ekspordimaht peaks selleks ajaks olema ligikaudu 8 miljardit kuupjalga.

USA hakkab globaalsel turul konkureerima näiteks Katari ja Austraaliaga, mis on praegusel hetkel maagaasi suurimad eksportijad.

USA sisenemise positiivne külg maailma gaasiturule ei seisne mitte ainult uues gaasitarnijas, vaid see võib tuua kaasa ka hinnamuutused. Loodetakse, et hinnamuutused levivad ka Aasia turgudele.

JERA president Yuji Kakimi märkis, et ta loodab, et suurenenud likviidsus ei seisne mitte madalamates hindades, vaid gaasi hinnastamise mehhanismi suuremas läbipaistvuses.

USA gaasist võiks Centrica tegevjuhi Ian Conni sõnul kasu saada ka Euroopa turg, kuna tarnijatering laieneks. “Venemaa gaas konkureerib Euroopa turul praegu vaid Norra gaasiga,” märkis ta.

 

 

Hetkel kuum