Mait Kraun • 10. märts 2016
Jaga lugu:

Krediitkaartide võla kasv USAs on ohumärk

Krediitkaart.  Foto: EPA

Laenude aktiivsem väljaandmine annab üldjuhul märku, et majandus on tugev. Krediitkaardi võla kasv USAs on osade analüütikute sõnul aga ohumärk, kirjutab CNBC.

Eelmisel aastal kasvas krediitkaartide võlg USAs 71 miljardi dollari võrra 917,7 miljardini, selgub CardHubi tehtud uuringust. Leiti, et suurem osa võla kasvust tuli neljandas kvartalis, mil ameeriklased suurendasid oma krediitkaardi võlgasid 52 miljardi dollari võrra.

„Järjest rohkem on tõendeid, et krediitkaardi kasutajatel on tekkinud halvad harjumused – sellised, mis on tavaliselt enne majanduslangust,“ ütles CardHubi tegevjuht Odysseas Papadimitriou.

Samuti teatas CardHub, et neljandas kvartalis kasvas krediitkaardi võlg kiireimas tempos alates 2008. aasta finantskriisist.

„Kui laenamine jätkab kiiret tõusu, siis kindlasti tuleb sellel silm peal hoida,“ ütles Moody’s Analyticsi direktor Scott Hoyt. Ka tema ütles, et krediitkaardi võlgade kasv on sarnane sellele, mis toimus kriisi ajal. „Tarbijad võtsid liiga palju võimendust,“ ütles Hoyt.

Investeerimisfirma TrimTabsi tegevjuht David Santschi ütles aga, et tavaliselt on tegemist hea märgiga, sest see näitab, et tarbijad kulutavad rohkem raha.

ITG Investment Researchi peaökonomist Steve Blitz lisas, et töötavate inimeste arv on kasvanud ja see ei tähenda, et võlad tingimata suhteliselt kasvavad. „Kui inimesed on valmis võlga juurde võtma, siis see näitab, et nad on majanduse osas kindlad,“ ütles ta.

Eelmisel aastal loodi USAs 2,45 miljonit uut töökohta. Töötuse määr püsib 4,9 protsendi juures, mis on 8 aasta madalaim tase.

Jaga lugu:
Hetkel kuum