Äripäev • 30. märts 2016 kell 10:02

Bild: Ukraina mässulisi vabariike juhib Venemaa valitsus

Asepeaminister Dmitri Kozak ja president Vladimir Putin 18. märtsil tööreisil Krimmis.  Foto: epa

Isehakanud vabariike Ukrainas Donbassis ja Luganskis juhib grupp, mis on kokku pandud Venemaa viie ministeeriumi ametnikest ja mille eesotsas on Venemaa asepeaminister Dmitri Kozak, kirjutas täna Saksa väljaanne Bild, viidates oma valduses olevatele dokumentidele.

Bildi andmeil on mässuliste vabariikidega tegelemiseks moodustatud Venemaa ministeeriumide baasil kuus gruppi, kes tegelevad seal eri ülesannetega. Nii on ära jaotatud maksude, palgateema, tööstuse taastamise, energiakaubanduse, elektrituru ja transpordisüsteemi taastamise valdkonnad. Iga rühma tööd kureerib Venemaa julgeolekuteenistus FSB, kirjutab Bild.

Gruppe juhivad väljaande sõnul viie ministri asetäitjad. Bild nimetab eraldi asepeaminister Kozakki, majandusministri asetäitjat Sergei Nazarovit ja rahandusministri asetäitjat Leonid Gorninit.

Kozaki pressiesindaja, kellelt telekanal Dožd kommentaari küsis, lükkas selle info kategooriliselt ümber: „Meil pole selle teemaga mingit pistmist, seepärast küsige sellelt väljaandelt,“ ütles ta. Ta rõhutas, et Kozaki tööülesannete nimekiri on ära toodud valitsuse kodulehel. „Seal pole sõnagi selle kohta, et Dmitri Kozak tegeleks väljaspool Vene Föderatsiooni asuvate piirkondadega.“

Bild kirjutab, et Donbassiga tegelevad rahandus-, ehitus-, energeetika-, transpordi- ja kaubandusministeerium. Lehe väitel toimuvad Donbassiga tegeleva komisjoni kohtumised iga 2–4 nädala järel. Viis kuud pärast selle komisjoni loomist hakkas Donbassis kehtima Vene rubla, rõhutab Bild.

Kõik need skeemid on kirjas ka Venemaa valitsuse dokumendis „ametkondadevahelise komisjoni istungi protokoll Donetski ja Luganski oblastile humanitaarabi osutamise kohta“, mis võeti vastu 23. oktoobril 2015. Bild ei avaldanud oma veergudel dokumendi koopiat, sest see võiks seada ohtu nende allika. Väljaandega rääkinud eksperdid ja Venemaa valitsusega seotud inimesed aga kinnitasid väljaandele, et dokument on ehtne.

Hetkel kuum