Äripäev • 5. aprill 2016
Jaga lugu:

Islandil terendavad erakorralised valimised

Islandi peaminister David Gunnlaugsson ajakirjanike piiramisrõngas  Foto: Scanpix/Reuters

Panama advokaadibüroo lekke tõttu skandaali ja suurte meeleavalduste objektiks sattunud Islandi peaminister Sigmundur David Gunnlaugsson esitas täna presidendile taotluse riigis eraskorraliste valimiste korraldamiseks.

Sellest teavitas Islandi president Olafur Grimsson pärast peaministriga kohtumist, vahendas agentuur Bloomberg.

Peaminister sattus skandaali seoses Panama advokaadibüroost lekkinud informatsiooniga varjatud offshore-firmade kasutamisest.

Esmaspäeval oli politsei sunnitud Islandi parlamendihoone kaitseks barrikaade püstitama, kui meeleavaldajad nõudsid peaministri tagasiastumist ja loopisid hoonet munade ja jogurtiga. Politsei andmeil oli osalejaid 10 000, korraldajate sõnul kaks korda rohkem. Täna õhtuks kavandati uusi meeleavaldusi.

Opositsiooni parlamendisaadikud algatasid esmaspäeval peaministri vastu usaldushääletuse korraldamise ja soovitasid tal ise tagasi astuda. Sellised hääli on kostnud juba ka peaministri enda parteist. Islandi suurima toetusega partei – Piraadipartei kõneisiku Birgitta Jonsdottiri sõnul võib hääletus toimuda neljapäeval.

President ei rahuldanud täna peaministri taotlust korraldada uued valimised kohe, kuna soovib esmalt parteide liidritega nõu pidada.

Erakorraliste valimiste korral Gunnlaugssoni koalitsioon ilmselt võimule ei naaseks. Märtsis korraldatud arvamusküsitluse järgi saaks Progressipartei ja Iseseisvuspartei koalitsioon vaid 36,2% valijate toetuse. Piraadiparteid, mille üks eesmärke on pankade jaepangandus ja investeerimispangandus lahku lüüa, toetas 37%.

Jaga lugu:
Hetkel kuum