Äripäev • 22. juuni 2016 kell 12:20

Hüppeline aktsiisitõus ja Vene sanktsioonid kärpisid Liviko käivet

Liviko tõdes, et inimesed on hakanud vähem viina jooma.  Foto: Raul Mee

Alkoholitootja AS Liviko auditeeritud konsolideeritud netokäive langes 2015. aastal võrreldes 2014. aastaga 10 protsenti, puhaskasum kahanes 21 protsenti.

Liviko 2015. aasta auditeeritud konsolideeritud netokäive oli 119,9 miljonit eurot, millest 59,1 miljonit eurot tasus ettevõte alkoholi aktsiisimaksu. Grupi auditeeritud konsolideeritud maksude, intresside ja amortisatsioonikulu eelne tulu (EBITDA) oli 4,3 miljonit eurot ning puhaskasum 2,8 miljonit eurot, teatas Liviko

"Järsult tõusnud aktsiisid on teinud alkoholitööstuse tegevuse väga keeruliseks - aktsiisitõusude tõttu on alkoholi etteostud suuremahulisemad kui kunagi varem ning need on muutnud tootmise tsükliliseks, põhjustades koondamisi ning tööseisakuid. Lisaks on Eesti hüppelisest aktsiisitõusust tingitud hinnatõusud tekitanud elava piirikaubanduse Lätiga ning loonud soodsa keskkonna alkoholi salakaubanduse kasvuks," ütles Liviko juhatuse esimees Janek Kalvi. 

Kodumaine omatoodangu müügikäive langes võrreldes 2014. aastaga 20 protsenti. Käibe languse peamiseks põhjuseks on viinade müügi vähenemine. Viinade müüki mõjutasid peamiselt üldine kange alkoholi tarbimise langus ning 15protsendiline aktsiisimäärade tõus, mis jõustus 2016. aasta veebruaris, tuues kaasa aktsiisitõusu eelse suuremahulise müügi edasilükkumise 2015. aasta detsembrist 2016. aasta jaanuari. Omatoodangu müügis kasvas jõudsalt džinnide kategooria. Importtoodete müük jäi võrreldes 2014. aastaga samale tasemele.

Liviko omatoodangu eksport vähenes võrreldes möödunud aastaga 16 protsenti, olles peamiselt mõjutatud kaubanduspiirangutest Venemaaga ning Ukraina kriisi jätkumisest. Liviko töötab enam kui 30 eksporditurul, millest suuremad on Venemaa, Soome, Läti, Leedu, Ukraina ja Ameerika Ühendriigid. Samas jätkuvad uute turgude otsingud ning uued edasimüüjad on lisandunud kaheksasse riiki.

Liviko grupi 2015. aasta majandustulemustesse on konsolideeritud Eesti emaettevõtte AS Liviko, Läti tütarettevõtte SIA Liviko ja Leedu tütarettevõtte Liviko UAB.

Hetkel kuum