Äripäev • 13. juuli 2016 kell 7:30

Eesti Rahva Muuseum püüab Elroni tootlust

Eesti Rahva Muuseumi direktor Tõnis Lukas.  Foto: Raul Mee

Eesti Rahva Muuseum (ERM) plaanib teenida omatuludega iga kolmanda euro, mis on sarnane riikliku rongifirma Elroni piletirahast saadava tuluga.

Nimelt teatas muuseum, et soovib esimesel tegutsemisaastal katta 7,4 miljoni euro suuruse tegutsemiskulu 28,6 protsendi ehk 2,1 miljoni euro ulatuses omatulust, kirjutas Eesti Päevaleht. ERMi arvestuste järgi peaks teenitavast rahast kõige suurema osa ehk 1,5 miljonit eurot moodustama piletitulu ning ülejäänud tulu tuleks rendiüritustest ja konverentsidest.

Võrdluseks, Elroni piletimüügitulu oli 2015. aastal kokku 11,77 miljonit eurot, kuigi firma ülalpidamiseks kulub aastas 39,6 miljonit eurot. Teisisõnu suudab firma ise katta kõigest veidi alla 30 protsendi oma kuludest, selgub majandusaasta aruandest.

Tõsi, Elron arvestab kuludesse ka uute rongide maksumusega seotud kulud, samas kui ERM jätab muuseumi maksumuse oma kuludest targu välja. Muuseumi rajamise ja sisustamise eeldatav kogumaksumus on üle 63 miljoni euro, millele lisandub käibemaks. ERMi uus hoone valmib sügisel Tartus Raadil.

Hetkel kuum