Äripäev • 23. september 2016 kell 8:29

TTÜ aasta vilistlane on Marek Helm

Maksuameti juht Marek Helm.  Foto: Raul Mee

Tallinna Tehnikaülikool tunnustab oma sotsiaalteaduskonna vilistlast Marek Helmi Eesti maksukeskkonna läbipaistvamaks muutmise ja maksupettuste tõkestamise ning laiaulatusliku ja innovaatilise IT-süsteemide arendamise eest.

„Eesti ettevõtjate lugupidamise võitnud Marek Helm on silmapaistvalt uuendanud Eesti maksusüsteemi. Ta on väga hinnatud arvamusliider ka teistes Balti riikides,“ põhjendas otsust varasem aasta vilistlane, TTÜ kuratooriumi liige ja vilistlaskogu juhatuse esimees Väino Kaldoja.

Ehitusettevõtja, TTÜ audoktor ja vilistlaskogu juhatuse liige Toomas Luman lisab, et üle aastate tunnustab tehnikaülikool vilistlast, kes on andnud panuse avalikus sektoris. „Just Helmi ja tema juhitud meeskonna erakordse töö tulemusena kogutakse Eestis käibemaksu rohkem, kui näiteks Lätis, kus riik on suurem ja maksumäär kõrgem. Viimase uuringu põhjal jääb Eestis kokku kogumata alla 10% teoreetilisest käibemaksu laekumisest, millega edestame paljusid vana Euroopa riike s.h. Saksamaad, mille seaduskuulekus on ju üldtuntud.“

Helm on Tallinna Tehnikaülikooli haldusjuhtimise magister,  ta on lõpetanud ka sisekaitseakadeemia tolli eriala. Ta on maksu- ja tolliameti peadirektor alates detsembrist 2011. Helm on töötanud rahandusministeeriumi asekantslerina, siseministeeriumi sisejulgeoleku ühendasutuse loomise juhi, asekantsleri ning sisejulgeolekupoliitika osakonna juhatajana. Enne seda oli Helm maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja ning tolliameti Edela tolliinspektuuri juhataja.

TTÜ valib aasta vilistlast alates 1996. aastast. Aasta vilistlaseks on nimetatud Hardi Meybaum, Tiit Vähi, Jaak Leimann, Toomas Sõmera, Toomas Luman, Jüri Mõis, Indrek Neivelt, Gunnar Okk, Toomas Annus, Väino Kaldoja, Tiina Mõis, Tarmo Noop, Valdo Kalm, Erkki Raasuke, Sandor Liive, Veiko Sepp, Andres Allikmäe, Hannes Tamjärv, Priit Rohumaa ja Ants Sild.

Hetkel kuum