Lehis: Ilves peab kohe otsustama

Erma park: 2007. aastal. Külalistemajaks ei saa Ärma talu kompleks ilmselt kunagi.  Foto: Arno Mikkor
Urmo Andressoo • 14. oktoober 2016 kell 14:15

Maksuriski vältimiseks on Toomas Hendrik Ilvesel vaja lähinädalatel ära otsustada, kuidas talitada EASi toetuse abil soetatud Ärma talu varaga, sõnas Eesti Maksumaksjate liidu juhatuse liige Lasse Lehis.

EASi otsuse järgi peab Ilvesele kuuluv ja Ärma talu omav OÜ Ermamaa talle eraldatud 190 000eurosest toetusest tagasi maksma ainult 10% ehk 19 036 eurot. Ülejäänud 170 000 euro eest soetati talule aga aiatehnikat ja transpordivahendeid, tehti majas remonti ja kanti selle jooksevkulusid. Seetõttu peab Ilves eraisikuna OÜ Ermamaale varem või hiljem ja üht- või teistpidi vara kasutamise eest tasuma.

„Üks variant on see, et ta ostab kogu vara OÜ-lt välja, teine, et ta hakkab renti maksma – teeb üürilepingu ja maksab OÜ-le üüri," selgitas maksumaksjate liidu juht Lehis. "Ta võib ka hakata üürima kinnis- ja vallasvara, näiteks ostab murutraktori ettevõttelt välja.“

Kui Ilves varade eest OÜ-le ei tasu, lähevad varad erisoodustuse alla ning ettevõte peab riigile nendelt makse tasuma. „Võib peab Ilves sõlmima mingisuguse kokkuleppe, mis maksustamise tulevikku lükkab,“ pakkus Lehis.

Näiteks tuleks Ärma talu üürimisel Lehise sõnul aluseks võtta turuhind. „Loogika on väga lihtne – tehingud tuleb teha nii, nagu oleks tegu võõra OÜga,“ sõnas ta. Turuhinna määramine ekspresidendi elukohale on aga keeruline ning Lehise hinnangul nõuab kindlasti eksperdi kaasamist. „Ärma talu on unikaalne, seda ei saa Abja valla keskmise üürihinnaga võrrelda,“ nentis ta. Kui Ilves otsustab üürimise kasuks, on maksuameti ülesanne veenduda, et hind oleks õiglane.

Lehis ulatas Ilvesele asjade joonde ajamiseks abikäe. „Ta võib oma OÜga maksumaksjate liidu liikmeks tulla ja me saame teda nõustada. Kui ta pöörduks otse minu poole ja küsiks maksukonsultatsiooni, olen seda ka nõus tasuta andma,“ sõnas Lehis.

Aega raja valimiseks on Ilvesel mõni nädal. „Maksustamisperioodiks on meil kalendrikuu. Ütleme, et kümnendaks novembriks peavad tal olema valikud tehtud ning oktoobrikuu tehingud deklareeritud,“ selgitas Lehis.

Kaks päeva tagasi lõid Toomas Hendrik ja Ieva Ilves uue ettevõtte, Ilves Consultation Group. Hüpoteetilises olukorras, kus Ilves tahaks OÜ Ermamaa varad Ilves Consultation Groupile müüa, midagi Lehise sõnul ei muutuks. „Kogu kompott läheks ühelt osaühingult teisele. Ta ei saa uue OÜga maksuriskide eest põgeneda ning ma ei usu, et see ka tema eesmärk on,“ sõnas Lehis.

Mis juhtub siis, kui Ilves lähiajal lahenduseni ei jõua? „Maksuamet võib kontrollima hakata, kas OÜ on andnud erisoodustusi või mitte,“ vastas Lehis.

See, kas maksuamet kedagi kontrollib või mitte, läheb aga maksusaladuse alla. „Maksuameti valikud on nende otsustada. Iseenesest oleks mõistlik, kui maksuamet lähtuks avalikust huvist ja kontrolliks üle nende inimeste asjad, kelle vastu üldsus huvi tunneb,“ arvas ta.

Hetkel kuum