Soome kaitsepolitsei: Berliinis juhtunu polnud üllatus

Berliinis rammis raskeveok jõuluturgu, tappes 12 ja vigastades 48 inimest.  Foto: epa
Äripäev • 20. detsember 2016 kell 12:30

Eile Berliinis veoautoga rahva sekka sõitnud juhi motiiv on otsustav sellest vaatepunktist, kas jutt käib terrorirünnakust või üksikust vägivallateost, mille põhjuseks võivad olla näiteks kurjategija psühholoogilised probleemid, ütles täna Soome kaitsepolitsei supo peainspektor Tuomas Portaankorva.

Terrorismispetsialisti Portaankorva sõnul polnud eilne Berliini jõuluturu rünnak talle üllatus. „Võib öelda, et juhtunu vastab ettekujutusele Euroopa kohal olevast ohust. Selliseid vägivallategusid, mida viiakse läbi ühe- või kahekaupa, oli oodata – näiteks kutsus Islamiriik oma võitlejaid sellisteks tegudeks üles. Tõsi, selle kuriteo motiiv on seni veel teadmata,“ märkis Portaankorva.

Supo peainspektor Portaankorva, kes rääkis täna Yle TV1 hommikuprogrammis ja Yle teleuudistes, näeb Berliini terrorirünnakus sarnasust suvise rünnakuga Nice’is, mis viis üle 80 inimese elu. „Kuriteo motiiv on võtmetähtsusega selles mõttes, kas jutt on terrorirünnakust või üksikust vägivallateost, mille põhjuseks võivad olla näiteks kurjategija psühholoogilised probleemid. Plaani sõita rahvamassi on oluliselt lihtsam varjata kui näiteks plaani panna toime terrorirünnak, kasutades relva või lõhkeainet,“ rääkis Portaankorva. Ta rõhutas, et sellist terrorirünnakut, nagu oli eile, on äärmiselt keeruline ära hoida.

Euroopas on terrorirünnaku oht tõusnud kõrgendatud tasemele. „Võimud üritavad kõigi vahenditega infot koguda. Lisaks on võetud potentsiaalse terrorirünnaku kohad tugevdatud valve alla. „Paljud riigid on suurendanud luurele panustatud ressursse,“ märkis Portaankorva ja lisas: „Suurima ohu all on riigid, kes osalevad rahvusvahelistes konfliktikolletes. Prantsusmaa. Saksamaal on olukord hullemaks muutunud. Belgia, Hispaania ennekõike,“ loetles ta.

Terrorirünnaku kõrgendatud risk on tõenäoliselt seotud sellega, et Iraak püüab hõivata Mosuli linna ja surunud terrorirühmituse Islamiriik keerulisse seisu. „Islamiriik on võtnud endale mõne Euroopa terrorirünnaku eest vastutuse. Näib, et Islamiriik on rajanud Euroopas laia võrgustiku, millel on sadu liikmeid.“

Portaankorva meenutab, et Soomes on supo jälgimise all umbes 300 inimest – tema sõnul on praegu Soomes avalikes kohtades viibimine turvaline.

Hetkel kuum