Sirje Rank • 16. jaanuar 2017 kell 6:37

Trump sarjas NATOt, toetab ELi lagunemist

Donald Trump  Foto: Reuters/Scanpix

Sel nädalal ametisse asuv USA järgmine president Donald Trump nimetas NATOt ajast ja arust ühenduseks, ennustas, et Euroopa Liidust lahkub Suurbritannia järel veel riike ning ähvardas imporditollidega ka Saksa autotootjaid.

Kõike seda Saksa väljaandele Bild ja Suurbritannia väljaandele Times antud ühises intervjuus, vahendas agentuur Bloomberg.

Trumpi väljaütlemised viitavad olulistele muutustele transatlantilistes suhetes. Venemaa sanktsioonide tühistamist on Trump valmis kaaluma osana kokkuleppest tuumarelvastuse vähendamiseks.

Trump ennustas, et Suurbritannia lahkumisest Euroopa Liidust saab edulugu. Euroopa Liit pole aga Trumpi silmis enamat, kui instrument selleks, et Saksamaa saaks domineerida ja USA-le rahvusvahelises kaubanduses ära teha. Sel põhjusel on Trumpil tema enda sõnul üsna ükskõik, kas Euroopa Liit jääb kokku või laguneb, vahendas Bild.

Times tsiteeris Trumpi, kes ütles, et on huvitatud Venemaaga heade kokkulepete sõlmimisest. „Venemaale on kehtestatud sanktsioonid – vaatame, kas me saame Venemaaga mõned head diilid teha,“ ütles Trump. „Ühe asjana ma arvan, et tuumarelvastust tuleks vähendada ja seda oluliselt. See oleks osa sellest.“

Trumpi väljaütlemised ei jäta palju kahtlust, et ta kavatseb oma valimislubadustest kinni pidada, mis võib mõnedel juhtudel tähendada olulisi kannapöördeid USA välispoliitilises kursis. See tõotab vastuolusid Saksamaa liidri Angela Merkeliga erinevatel teemadel vabakaubandusest pagulaste, julgeoleku ja Euroopa Liidu rollini välja.

Korrates kriitikat NATO aadressil, ütles Trump, et allianss on küll oluline, kuid sellel on probleemid.

“See on oma aja ära elanud esiteks sellepärast, et see loodi palju palju aastaid tagasi,“ vahendas Trumpi sõnu Bild. „Teiseks ei maksa riigid nii palju kui nad peaksid,“ jätkas ta, „ja NATO ei tegele terrorismiga“. Times toob ära Trumpi kriitika, et ainult viis NATO riiki maksab nii palju kui peaks.

Kriitika Merkeli aadressil

Eriti halvustav oli Trump Euroopa Liidu ja Angela Merkeli aadressil, kelle avatud uste poliitikat pagulastele nimetas Trump „katastroofiliseks veaks“. Küll aga kiitis Trump britte, et nad otsustasid Euroopa Liidust lahku lüüa. Inimesed ja riigid tahavad omale enda identiteeti ja nad ei taha, et keegi väljastpoolt tuleb seda hävitama, ütles Trump.

Suurbritannia tegi targasti, otsustades Euroopa Liidust lahkuda, sest Euroopa Liit pole sisuliselt muud kui Saksamaa instrument, vahendas Times. „Kui te minult küsite, siis veel liikmesriike lahkub,“ ütles Trump.

Times vahendas, et Trump kavatseb kiiresti sõlmida kaubanduslepingu Suurbritanniaga ning kohtub varsti ka Suurbritannia peaministri Theresa Mayga. „Me pingutame kõvasti, et see saaks tehtud kiiresti ja korralikult. Et võidavad mõlemad pooled,“ ütles Trump.

Vastuseks küsimusele, kas Trump tahaks näha, et Angela Merkel ka neljandaks ametiajaks tagasi vaitakse, vastas Trump, et ei oska öelda. Trump ütles, et ta ei tunne Merkelit ning et ta on Saksamaale häda teinud, lastes „kõik need illegaalid“ riiki sisse.

Ähvardus BMW-le

Nii nagu Trump on ähvardanud USA ja Jaapani autotootjaid, mis toodavad teistes riikides ja tahavad siis need autod USA turule müüa, ähvardas Trump ka Saksa autotootjaid 35%se piirimaksuga. BMW peaks loobuma plaanist Mehhikosse uus tehas rajada ja ehitama selle tehase hoopis USAsse.

Veel väljavõtteid Trumpi intervjuust: president Bushi administratsiooni otsus Iraaki rünnata võis olla kõige halvem otsus USA ajaloos. Trumpi väimees Jared Kushner on loomulik talent, kes aitab saavutada kokkuleppe Iisraeliga. Trump plaanib jätkata oma Twitteri konto kasutamist ka pärast presidendiametisse asumist, et vältida ajakirjandust ja suhelda oma toetajatega otse. USAsse tulijad peavad läbima ülimalt range turvakontrolli ja see võib puudutada ka Euroopa kodanikke.

Ametist lahkuv USA suursaadik Euroopa Liidus Anthony Gardner hoiatas läinud nädalal, et USA ei võtaks enesele Euroopa Liidu lagundaja rolli. Saadiku sõnul oleks see äärmine rumalus, kui USA heidaks kõrvale pool sajandit väldanud välispoliitilise kursi. Enne kohtumist Suurbritannia peaministri Theresa Mayga on Trump presidendiks valimise järel juba kohtunud kahe Brexiti kampaania juhtfiguuri Nigel Farage'i ja Michael Gove'iga.

Hetkel kuum