• Jaga lugu:

  EstateGuru nõuab kohtus töötasu

  Täna arutati Harju maakohtus hagi, milles ühisrahastusplatvorm EstateGuru nõuab portaalis 130 000eurost laenu taotlenud, kuid finišijoonel selle võtmisest loobunud Imera Kaubanduse omanikult Illar Annukilt tehtud töö eest kokkulepitud summat.

  Sauele äri eesmärgil korteri ostmiseks 130 000 euro eest laenu taotlenud Illar Annuk pakkus EstateGuru portaalis tagatiseks enda Tartumaal asuva Uue-Kastani villa, mis oli hinnatud 198 000 eurole. Korraliku tagatisega laenu intress oleks pidanud olema 12% ning laenuperioodi pikkus 18 kuud. Lisaks Annuki enda kirjeldusele, et laenuraha kogunes väga kiiresti, kinnitab investorite kohest ja suurt huvi ka Rahapuu investeerimisblogi autor: „Tööpäeva pikkuse aja jooksul on ca 50 000 eurot kokku kogutud, mis tähendab, et sama tempo jätkudes on Uue-Kastani Villa projekt täidetud lähima 24 tunni jooksul.“ Pärteli sõnul kogunes summa lõpuks kokku mõne päevaga.

  „Ta ei tulnud korduvalt notarisse tehingut sõlmima ning loobus lõpuks laenu võtmisest,“ meenutas EstateGuru asutaja ja partner Marek Pärtel paari aasta taguseid juhtumisi.
  „Oli soov laenu saada, et Sauel üks objekt osta. Enda kapitalist jäi pisut puudu,“ sõnas Annuk, mööndes, et kokkulepitud aegadel ta notarisse ei jõudnud. „Nad panid kaks korda notari juurde lepingu sõlmimiseks aja, kuid ma võtsin veel mõtlemisaega. Muidugi ma neile seda ei öelnud. Ütlesin, et mul ei olnud aega praegu tulla,“ tõdes Annuk.
  Selleks hetkeks oli 238 investorit Imera Kaubandusega portaalis laenulepingu sõlminud ning Annuki projekti alla oma raha seisma pannud. „Ka meie olime oma töö ära teinud – projekti turustanud ja sellesse investeerinud,“ selgitas Pärtel, mööndes, et lõpuks pidid nad omast taskust investoritele kinni maksma selle, et nende raha projekti all tulutult külmutatud oli.
  Segadus intressiga
  Annuk venitas enda sõnutsi seetõttu, et tal tekkisid projektiga kahtlused. Hoone oli tema sõnutsi üpris kallis ning intress, millega ta EstateGurust laenu pidi saama, oli väidetavalt tõusnud kõrgemaks, kui laenukõneluste alguses välja käidud number. „Minu arust tõusis see kahel või isegi kolmel korral,“ ütles Annuk, lisades, et EstateGuru poolt algselt välja käidud numbrist oli lõplik intress umbes 5% suurem. „Ma ei tea, mille pärast see üles liikus. Kui aeg oli notari juurde juba kirja pandud, küsisin, mis protsent on. Minule üllatusena oli see vahepeal tõusnud,“ kirjeldas Annuk, kelle sõnul käis kogu vestlus laenuintressi suuruse üle telefonitsi ning mingit dokumentatsiooni sellest ei ole.
  „Protsent läks lõpuks kõrgeks ja hakkasin mõtlema, et nii ei teeni ma sellest Saue kinnistust sisuliselt mitte midagi. Mõtlesin ikka tükk aega, et mis ma teen – väga kerge on see laen võtta, aga pärast oled purgis. Tundsin, et ei ole mõtet riskida,“ meenutas Annuk, miks ta lepingust lõpuks ära ütles.
  Pärteli sõnul ei ole Annuki kirjeldatud jutt protsendi ühepoolsest tõstmisest võimalik ning ta kinnitab, et portaal seda teha ei saa. „Kuidas saab intress tõusta kõrgemaks, kui inimene on kinnitanud laenutaotluse koos laenu tingimustega? Enne kui projekt portaali üles läheb, lepitakse nendes kokku ning laenu võtja kinnitab need enda allkirja või parooliga,“ selgitas ta. „Ta on valinud mustamise tee. Me ei saa midagi teha,“ lisas Pärtel.
  Ühist keelt ei leitud
  Kuna kohtuväliselt osapooled lepituseni ei jõudnud, esitaski EstateGuru kohtusse hagi, et Annuk neile raha kaasamise eest  3900 eurot n-ö edukustasu hüvitataks.
  Nõutav summa on Annuki sõnul liiga suur. „Mul ei ole laias laastus tahtmist maksta 3900 eurot selle eest, et ma laenu soovisin. Oleks midagi 500ga olnud – otsiti investoreid, promoti – tehti natuke tööd. 3900 on aga natuke liiga suur summa ja ma ei ole sellega nõus,“ leidis Annuk.
  Selgitusele, et EstateGuru nõutav summa sisaldab ka kompensatsiooni EstateGuru platvormil tema laenu raha paigutanud investoritele selle eest, et nende raha projekti all kinni oli, vastas Annuk, et arve võib kokku lüüa igaüks. „Kui nende nõue on seaduslik, siis nad ilmselt saavad selle summa, ja kui ei ole, siis ei saa. Ongi kõik,“ oli Annuk resoluutne.

  Edukustasu kuulub portaalipidajale tasumisele ka juhul, kui laenuleping lõpeb põhjusel, et laenusaaja ei ole seadnud laenulepingus ettenähtud korras ja ulatuses tagatist või tagatisi või kui laenuleping öeldakse erakorraliselt üles enne laenusumma üleandmist. Eelkirjeldatud juhtudel kuulub edukustasu laenusaaja poolt tasumisele viie (5) tööpäeva jooksul peale vastavat laenulepingu lõppemist või erakorralist ülesütlemist.

  Laenusaaja peab  eelnevas punktis kirjeldatud juhul portaalipidajale ja tagatisagendile viie (5) tööpäeva jooksul vastava nõude saamisest hüvitama kõik kulud, tasud, lõivud ja kahjud, mida portaalipidaja ja/või tagatisagent on kandnud vastava projekti rahastamisega seonduvate laenudokumentide sõlmimise, täitmise või maksmapanemisega seoses, sealhulgas portaalipidaja ja/või tagatisagendi poolt Kasutajatingimuste punktis 12(Maksehäired ja muud rikkumised) viidatud sammude ja toimingute tegemisega seonduvad mistahes kulud, tasud, lõivud ja kahjud.

  „Laenutaotlust esitades on meie portaali tingimustes väga selgelt kirjas punkt, et juhul kui EstateGuru portaalis saadakse laenuraha kokku ja laenuvõtja loobub laenu võtmisest, jäävad talle kanda kohustused,“ sõnas Pärtel. „See on sama, kui ma lähen panka ja ütlen, et ma ikkagi ei saanud aru, kuhu ma alla kirjutasin ning mida ma teen,“ sõnas Pärtel, lisades, et Annuk lihtsalt ei soovi täita endale võetud juriidilisi kohustusi ning on valinud vaidlemise tee. „Oleme tänaseks koostööd teinud rohkem kui saja ettevõtjaga ning vahendanud 130 laenu ligi 22 miljoni euro eest. Meie praktikas selliseid juhtumeid rohkem ei ole, kus klient ei ole olnud nõus saadud teenuse eest maksma. Isegi kui plaanid on enne laenu notariaalset väljastamist muutunud,“ tõdes Pärtel.
  Pärteli sõnul on ka varem EstateGurul olnud paar juhust, kus ettevõtjad on laenuvõtmisest enne notariaalset tehingut loobunud. „Ei ole erakorraline, et ettevõtja plaanid võivad paari-kolme nädalaga muutuda,“ möönis ta. Noil juhtudel on Pärteli väitel aga laenuvõtjad EstateGuru ees oma kohustused täitnud ja investorid olukorda mõistnud.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Raivo Kokser: ettevõtlust hävitavatest vaktsiinipassidest tuleb loobuda
Valitsus hoiab ettevõtlust ahistavast vaktsiinipassi poliitikast kinni raskesti mõistetava järjekindlusega, kirjutab väikeettevõtja Raivo Kokser (EKRE).
Valitsus hoiab ettevõtlust ahistavast vaktsiinipassi poliitikast kinni raskesti mõistetava järjekindlusega, kirjutab väikeettevõtja Raivo Kokser (EKRE).
USA tarbijakulutused detsembris langesid
Täna avaldatud Tööministeeriumi majandusandmetest selgub, et USA tarbijakulutused langesid detsembris 0,6%, viidates majandus taastumise aeglustumisele, vahendab Reuters.
Täna avaldatud Tööministeeriumi majandusandmetest selgub, et USA tarbijakulutused langesid detsembris 0,6%, viidates majandus taastumise aeglustumisele, vahendab Reuters.
Foxway neelas konkurendi Taanis
Rootsi IT- ja nutiseadmete ringmajandusega tegelev Foxway Group, kelle raskuskese asub Tartus, omandas taanlaste Dansk Computer Center A/S-i.
Rootsi IT- ja nutiseadmete ringmajandusega tegelev Foxway Group, kelle raskuskese asub Tartus, omandas taanlaste Dansk Computer Center A/S-i.
Riigi uus radarisüsteem avab tuuleenergiale suure osa Mandri-Eestist
Kaitseministeeriumi uued radarid valmivad eelduslikult aastatel 2024 ja 2025. Kokku lähevad need maksma üle 70 miljoni euro, mille jaoks raha tuleb kaitseväe eelarve väliselt.
Kaitseministeeriumi uued radarid valmivad eelduslikult aastatel 2024 ja 2025. Kokku lähevad need maksma üle 70 miljoni euro, mille jaoks raha tuleb kaitseväe eelarve väliselt.