Rivo Sarapik • 18. mai 2017 kell 12:45

Palka endast targemaid

Kristel Kruustük  Foto: Urmas Kamdron

Kiirelt areneva idufirma Testlio juht Kristel Kruustük jälgib palkamisel, et võtaks tööle inimese, kes talle midagi õpetada suudab.

Keegi pole üksi nii tark kui kõik koos," sõnas ta Pärnu Juhtimiskonverentsil. Tema sõnul on oluline võtta meeskonda inimesed, kes on valmis väljakutseteks ja arenemiseks. „Tugeva meeskonna alus on valmisolek õppida. Ära ole inimene, kes teab kõike, vaid inimene, kes õpib kõike,“ soovitas ta.

Testlio on 4,5 aastaga loonud 70 töökohta ja pakub ettevõtetele mobiilirakenduste testimise teenust. „Testimisturg on tohutult konkurentsitihe ja sinna on keeruline siseneda,“ märkis ta. Ometi on ettevõte endale kundeks meelitanud suurettevõtteid, nagu näiteks Microsoft. Kristel Kruustük tõi välja, kuidas nad seda teinud on.

Kristel Kruustüki nipid värbamisel.

Igal tiimiliikmel on oma supervõimed

Palkamisel jälgin, et alati leiaks tiimi inimese, kes mulle midagi õpetada suudab. 

Näiteks mina ise olen visionaar ja räägin palju, minus on palju kirge ja energiat, samas mu kaasa Marko on süstemaatiline, protsessidesse pühendunud, otsustab andmete pealt. Tasakaalustame oma komplekti hästi ja see teeb meist tugeva tiimi.

Sellest õppisin ka oma esimesel värbamisel. Otsisime San Franciscosse müügiinimest ja selle ajani müüsin, saatsin e-poste kundedele ja sain väikese kliendibaasi. Viieliikmeline meeskond aga soovitas värvata inimene, kes viib firma järgmisele tasemele.

Palkasime Michelle'i, kel oli korporatsioonidele müümise kogemus ja ta rikastas enneolematuga, mida me polnud kogenud või läbi teinud. Tema saamine meeskonda oli suur võit. Siis hakkasime saama ka kontakte suuremates ettevõtetes.

Kogemus sama tähtis kui kirg

Kirg on oluline, et töötajad teeksid asju südamega. Testlioga alustades ei mõelnud sellee, et mul pole kogemust või et ma ei suuda seda teenust luua.

Paar aastat tagasi aga palkasime energilise noore oma meeskonda, kes täitis terve toa säraga. Mul oli suur tahe teda oma tiimi saada, sest tundus, et ta läheb läbi ükskõik mille. Probleem oli aga see, et ta sarnanes väga mulle – tegi palju asju korraga ega suutnud keskenduda ühele konkreetsele asjale. Möödus paar aastat ja tulemusi väga polnud, kuigi oli mulje, et kogu aeg midagi käib. Meie teed läksid lahku.

Palka meeskonda kogemust

Õppisin, et firmaga kiiremaks liikumiseks on vaja tiimi palgata ka palju kogemust. Kuni 25-liikmeline tiim tundub nagu perekond, aga üle selle hakkad tundma, et peab kogemust lisama, kes järgmise sammu teha suudab. Seda sammu ei tule ühelt suurelt õnnelikult perekonnalt, kuigi neil on koos mõnus olla.

Nii palkasime uue inimese turunduse peale ja jällegi oleme hakanud leidma kliente oluliselt rohkem.

Edukad sünnivad vastuoludest ja mitmekesisusest

Palgates jälgin, et oleksime nii erinevad kui võimalik. Multikultuursed firmad erinevate inimestega on palju edukamad. Meie töötajaskonnast on pooled naised ja vähemused. Seda paljud tehnoloogiafirmad öelda ei saa. Peame sellele panustama, sest ka meie kliendid – Microsoft ja Salesforce – on kirju töötajaskonnaga ning eeldavad, et loeme nende mõtteid. Kirju meeskond suudab seda ootust täita.

Pärnu Juhtimiskonverents toimub 18. ja 19. mail Pärnu Kontserdimajas, kus esinevad näiteks Brexiti eestvedaja Nigel Farage, endine sõjaväepiloot Nick Goodwyn, eelmisel aastal presidendiks pürginud Allar Jõks, idufirma Testlio asutaja Kristel Kruustük jpt. Vaata lisainfot www.konverentsid.ee.

Hetkel kuum