Sirje Rank • 25. mai 2017 kell 8:00

Trump täna "põrguaugus" Brüsselis

Autokolonn president Donald Trumpiga  Foto: epa

USA president Donald Trump jätkab täna oma mitut riiki hõlmavat esimest välisvisiiti Brüsselis, külastades NATOt ja Euroopa Liidu institutsioone, mida ta on nimetanud ajast ja arust olevateks ning ELi puhul Saksamaa võimu teostamise tööriistaks.

Brüsselit nimetas ta läinud aastal põrguauguks.

Hommikul on Trumpil kohtumine Euroopa Ülemkogu presidendi Donald Tuski ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga. Lõunat sööb Trump, kes toetas Brexitit ja kuulutas ka teiste riikide lahkumist Euroopa Liidust, Prantsusmaa vastvalitud presidendi Emmanuel Macroniga. Viimane on suur eurofiil, kes tahab Prantsusmaast alustades Euroopa Liidu uuesti elujõuliseks reformida.

Pärastlõunal külastab Trump NATOt, avatakse alliansi uus peakorter. Toimub mitu tseremooniat, kus Trumpilt tahetakse eelkõige kuulda sõnaselget toetust NATO kollektiivkaitset sätestavale Artikkel 5-le. Seda pole Trump veel teinud, ehkki on tagasi võtnud sõnad, et NATO on oma aja ära elanud.

NATO omalt poolt liitub rahvusvahelise terrorismivastase võitluse koalitsiooniga, mille on eriti aktuaalseks teinud terrorirünnak Manchesteris.

Kõigil neil kohtumistel on oluline roll transatlantilise suhte tugevuse määramisel pikemas vaates.

Trump tõstab üles ka NATO liikmete kaitsekulutuste teema, kus 2% nõuet SKPst täidavad USA-le lisaks vaid Suurbritannia, Eesti ja Poola ning suure võlakoorma all lookas Kreeka. USA arvele langeb ca 70% NATO kulutustest.

„Ma arvan, et võite oodata, et president on selles osas nendega väga karm,“ ütles USA välisminister Rex Tillerson, kes kordas USA toetust NATO kollektiivkaitse kohustusele. „Ameeriklased panustavad väga palju teie julgeolekuks, meie ühiseks julgeolekuks. Teie peate seisma selle eest, et annate oma osa oma julgeoleku kindlustamisel," vahendas agentuur Bloomberg.

Reedel osaleb Trump Itaalias G7 riikide kohtumisel. Nende kohtumiste järel on Trump lubanud ära otsustada ka selle, millise seisukoha võtab USA Pariisi kliimakokkuleppe osas. Valimiskampaanias lubas Trump leppest lahti öelda, kuid mitmed tema administratsiooni liikmed ja suurettevõtjad ei soovi USA taandumist. Ka Euroopa liidrid loodavad Trumpi veenda.

Hetkel kuum