Eesti tudengite idufirmad said USAs kolmikvõidu

Kaspar Kuusi sõnul inspireeris teda platvormi looma ülikooli programmeerimiskursuse järsk üleminek teoorialt praktikale.  Foto: Postimees / Scanpix
Urmo Andressoo • 29. juuni 2017 kell 8:30

USAs Charlestonis äriarendusprogrammi võidu pälvinud Kaspar Kuusi sõnul tõi programmeerimist õpetavale platvormile Cody esikoha just heast ettevalmistusest tekkinud enesekindlus.

"Kuna oleme projektiga saanud võrdlemisi pikalt tegeleda, oli meie esinemine enesekindel," selgitas eelmisel reedel Network Globally, Act Locally (NGAL) äriarendusprogrammi võitjaks kuulutatud Kuus. "Saime näidata, et meil pole ainult jutt, vaid selle taga on ka toimetamist juba olnud," lisas Tartu ülikooli informaatikatudeng. Esikoha eest premeeriti Codyt 3000 USA dollariga äriprojekti arendamiseks.

Teise koha ja 2000 dollarit pälvis EstCube’ist välja kasvanud projekt The Coulomb Sailing Group, mis töötab välja lahendust, kuidas kosmoseprügi vähendamise eesmärgil kiiremini maaorbiidilt kosmoseseadeldisi alla tuua.

Kolmanda koha ja 1000 dollarit võitis TTÜ tudengite projekt Aude Opus, mille meeskond arendab välja uusi viise taastuvenergia salvestamiseks vesinikpatareidesse.

Risk tõi šampanja

Kuus möönis, et nad olid kolmenädalase programmi käigus sunnitud varem valminud plaane kardinaalselt muutma. Nimelt sisenes meeskond võistlustulle selge sihiga keskenduda arvutile mõeldud lahendusega.

"Kuid kas esimesel või teisel päeval üks mentor küsis, miks me arvutile keskendume. Mobiilide ja tahvelarvutite kasutus läheb üles ja arvutite oma alla," kirjeldas Kuus, kuidas seejärel suunati projekti fookus just nutiseadmetele rakenduse ehitamisele.

"Esialgu oli raske seda seedida, kuid tasub alati mentorit kuulata ja riske võtta. Muidu jääd oma mugavustsooni kinni," tõdes varem mitmel hackathon'il ehk intensiivsel tarkvaraarendamise üritusel osalenud Kuus.

Idee sündis vajadusest

Mõte luua kooliõpilastele suunatud programmeerimist õpetav platvorm tekkis Kuusil siis, kui ta astus mullu sügisel Tartu ülikooli informaatikat õppima. Programmeerimise õppimine kujunes Kuusile aga oodatust raskemaks – tekstiõpikust liiguti otse koodi kirjutamise juurde.

"Mulle tundus, et teistele jõuab see palju lihtsamini kohale. Ma ei olnud ainuke, kellele see raskelt tuli," tõdes ta ja lisas, et pidi tempos püsimiseks kõvasti pingutama, kuid samas ükski õppetöös kasutatav platvorm selleks indu juurde ei andnud.

"Kui ma keskkoolis prantsuse keelt õppisin, oli mul seda hea korrata läbi Lingvisti või Duolingo (keeleõppimise platvormid – toim). Kui mul hakkab mõni sõna meelest ära minema, sai Lingvist sellest aru ja tuletas kohe uuesti meelde," selgitas Kuus, millest tekkis tal inspiratsioon ka programmeerimise õpetamiseks hakata interaktiivset ja paindlikku õppeplatvormi ehitama.

Mulluse sügisel pähe karanud idee ja hiljutise NGALi võidu vahelisel ajal osales Kuus Cody projektiga veel mitmel konkursil ja äriarendusüritusel. "Kui vähegi mingi ärivõistlus on või meid kuhugi kutsutakse, ütleme kohe jah-sõna ära. Alles siis hakkame uurima, millega tegu,“ muigas Kuus, kelle sõnul ongi nende filosoofia haarata kõigist võimalustest kahe käega kinni. „Ainult nõnda kohtusime inimestega, kes on aidanud meil senini edasi liikuda," tõdes ta.

Seda, kuidas ja mis tempos Cody loomisega jätkatakse, paneb seitsmeliikmeline tiim Kuusi sõnul paika lähinädalatel. Senimaani on projektiga tegelenud suuresti õpingute ja töölkäimise kõrvalt. "Ideaalne oleks, kui saaks kõik inimesed nii-öelda garaaži kinni panna ja pühenduda sellele," rääkis Kuus, kelle sõnul on vägagi reaalne, et Cody hakkab lähitulevikus kapitali kaasama.

Cody idee väljatöötamist alustasid Kaspar Kuus ja Markus Johann Kuslap. NGALi raames oli Kuusi tiimikaaslane Reino Zuppur.

Kolmandat korda toimunud NGAL on äriarendusprogramm, kus tänavu osales kokku kümme tudengimeeskonda Eestist ja USAst.  Programm sai alguse Tartus TÜ Ideelaboris, jätkus Tallinnas ning lõppes finaalvõistlusega Charlestonis, kus osavõtjad enda äriideid kohalikest investoritest ja ettevõtjatest koosnevale žüriile esitasid.

Programmi partnerid on Tallinna Tehnikaülikool, Tartu Ülikool ja kolm USA ülikooli: College of Charleston (SC), The Citadel (Military College of South Carolina) ja Nebraska Wesleyan University (NE). Projekti elluviimist toetab Harry and Reba Huge Foundation.

Hetkel kuum