Sirje Rank • 12 juuli 2017

Läti astub maksudega Eestile kannale

Foto: Meeli Küttim

Läti valitsus kinnitas sel nädalal maksupaketi, mis näeb muuhulgas ette Eesti eeskujul ettevõttesse reinvesteeritud tulu maksuvabastuse.

Mida lätlaste selline samm võiks Eesti jaoks tähendada?

Deloitte Advisory ASi maksunõustaja Ivo Vanasaun:

Eesti puhul tekib küsimus, mis oleks see järgmine positiivne asi, millega saaksime maksude poolest teistest riikidest eristuda. Kas selleks on üleüldine maksuhalduse lihtsus või midagi enamat.

Riigikogu liige ja endine rahandusminister Maris Lauri:

Ma arvan, et kui Läti võtab Eestile sarnase süsteemi kasutusele, siis tõenäoliselt võib oodata seda sammu ka Leedus. Kõik oleneb aga detailidest ja maksumääradest, viimasel juhul näiteks kas Läti jääb 15% juurde või kujundab Eestile sarnase kahe määraga süsteemi.

Merinvest OÜ nõukogu esimees ja Saksa-Balti kaubanduskoja Eesti regiooni president Enn Meri:

Kui Läti kehtestaks Eesti maksumudeli, oleks see lätlastele kasulik, aga meil kaoks välisinvestori silmadega vaadates üks eelis lätlaste ees ära.

ASi Toftan tegevjuht Martin Arula:

Kui Läti teeb ettevõtete tulumaksuvabastuse, siis tulevad nad Eestile konkurentsivõimes kõvasti lähemale. Peaksime eriti rumalad olema, kui meie vastupidi oma kuldmune munevatel hanedel hakkame hinge kinni pigistama. Ja kui meie naabrid kaaluvad meist ette jõuda, ehk annab see ka meile tõuke edasi mõelda.

Ernst&Youngi partner Ranno Tingas:

Kui Lätis tuleb Eestiga samasugune süsteem, siis selle juures on positiivne regionaalne aspekt ehk hakkame koos eristuma oma eelistega.

Hetkel kuum