Äripäev • 21. juuli 2017 kell 11:29

Läti pangad said Põhja-Koreaga seotud rahapesu eest trahvi

Läti panku trahviti Põhja-Koreaga seotud rahapesu pärast.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Läti finantsinspektsioon (FKTK) teatas täna, et kaht Läti panka kasutati aastatel 2009-2015 selleks, et hiilida mööda Põhja-Korea suhtes kehtestatud sanktsioonidest ja toimetada diktatuuririiki finantsressursse, vahendas ERRi uudisteportaal.

Juuni lõpus teatas inspektsioon, et sarnastes skeemides kasutati veel kolme Läti panka, vahendas ERRi uudisteportaal Läti rahvusringhäälingut.

Kolm varem avalikkuse ette tulnud panka on BlueOrange Bank, Privatbank ja Regionala investiciju banka. Esimesed kaks said kumbki puuduliku ülekannete järelevalve eest trahvi 35 000 eurot, viimasele pandi aga süüks ka ebapiisavat sisekontrolli ning Regionala investiciju banka sai trahvi rohkem kui 570 000 eurot.

Norvik Banka ja Rietumu Banka pidid maksma trahvi vastavalt 1 324 667 ja 1 566 604 eurot, sest võimude hinnangul rikuti nendes pankades ka rahapesu ja terrorismi rahastamise vastu mõeldud seadusesätteid.

Tegemist ei ole esimese korraga, kui Läti pangad on sattunud ulatusliku rahvusvahelise rahapesu ja sanktsioonidest kõrvale hiilimiseks mõeldud tehingute keskmesse. Varasemad juhtumid on seotud näiteks Venemaa nn Magnitski juhtumiga, Ukraina ja Moldova petuskeemidega ning isegi Aafrika relvasmugeldajatega. Tuumarelvastuse poole pürgiva Põhja-Korea režiimiga seostamine on aga juba tõsisem probleem.

FKTK on üritanud oma järelevalvet oluliselt tõhustada, sest varasemad skandaalid ja puudulik kontroll väikepankades on Läti finantssektori mainele tõsise hoobi andnud.

Hetkel kuum