Sirje Rank • 27. juuli 2017 kell 9:10

Rootsis kaotas skandaali tõttu ameti kaks ministrit

Rootsi peaminister Stefan Löfven  Foto: Scanpix/Reuters

Rootsi peaminister Stefan Löfven teatas täna, et ei astu lohakalt korraldatud IT hankest puhkenud skandaali tõttu tagasi, vaid teeb valitsuses ümberkorraldused ja püüab jätkata.

„Ma ei kavatse Rootsit tüürida poliitilisse kriisi,“ ütles Löfven, viidates keerulisele julgeolekupoliitilisele olukorrale maailmas ja Rootsi lähiümbruses ning olulistele reformidele, mida valitsus Rootsi majanduses tahab ellu viia.

Tagasi astumise asemel teatas Löfven, et kolmest ministrist kaks, kelle vastu parlamendis ülekaalus opositsiooniparteid eile umbusaldushääletuse lubasid korraldada, lahkuvad ametist. Nendeks on infrastruktuuriminister Anna Johansson ja siseminister Anders Ygeman. Kaitseministril Peter Hultqvistil, kelle tagasi astumist opositsioon samuti nõudis, Löfveni sõnul skandaalis vastutust ei ole.

„Kaitseminister Peter Hultqvist ei lahku ametist,“ ütles Löfven ja nimetas tema vastu umbusalduse algatamist õigustamata sammuks. Eriti praeguses olukorras, kus lähenemas on Rootsi jaoks viimaste aastakümnete suurimad sõjalised õppused ja julgeolkuolukord on keeruline. Ministri jätkamine jääb nüüd iga üksiku parlamendisaadiku vastutusele.

Rootsis vallandunud skandaali põhjuseks on lohakalt korraldatud IT sektori hange, mille tõttu tundlik ja klassifitseeritud info võis sattuda kolmandate isikute kätte. Lisaks püüti seda eksimust pikalt varjata.

Skandaali taga on Rootsi transpordiameti 2015. aastal tehtud otsus hakata IT teenuseid IBMilt sisse ostma. Amet eiras Rootsi julgeolekuteenistuse hoiatusi ja läks mööda seadustest, mis teenuste sisse ostmist reguleerivad. Tšehhi ja Rumeenia olid kaks riiki, mis selle lepingu täitmises osalesid, ning kus klassifitseeritud infole pääsesid juurde isikud, kes ei olnud läbinud Rootsi julgeolekuteenistuse kontrolli. Seal hulgas oli info armee sõidukite ja uue identiteedi saanud inimeste kohta ning Rootsi autojuhilubade register.

Hetkel kuum