Finantsinspektsioon võitis riigikohtus Gildi investoreid

Marcel Vihmann ja mitmed teised tuntud Eesti ettevõtjad jäid riigikohtus kaotajaks.  Foto: Andres Haabu
Urmo Andressoo • 30. august 2017 kell 15:48

Riigikohus otsustas täna rahuldada finantsinspektsiooni määruskaebuse lõpetada kohtuasi, milles nn Gildi investorid nõudsid 10 miljoni eurose kahju hüvitamist.

First Telecom trading OÜ – Marcel Vichmann

HHL Rühm OÜ – Hans H Luik

OÜ Artis Holding – Maido Kiviorg

Silma LK Saunja Sihtasutus – Olari Taal ja Laire Piik

Ants Mailend

Element Ehitus OÜ – Taavo Tallo, Aivo Kuldmäe

BPF Financing OÜ – Marko Arro, Kristjan-Thor Vähi, Marek Pärtel

Pirshagi OÜ – Marek Pärtel, Kristjan-Thor Vähi

„Meil on hea meel, et Riigikohus lõpetas nn 10 miljoni kohtuasjas vaidluse, kuna nõue oli selgelt aegunud,“ sõnas Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler. „Olen veendunud, et antud asjas püüdis rühm kaebajaid kuldkala kohast, kust seda õiguslikult püüda ei saanud,“ lisas ta.

Kohtusse jõudis asi alles pärast seda, kui Gildi investori esitasid finantsinspektsioonile 15. detsembril 2015 10 miljoni euro hüvitamise taotluse. Investorite kaebus põhines Seaside Residence Baku 2007. aasta juulis korraldatud võlakirjade emissiooni ümber, millega sooviti arendada kinnisvara projekti Aserbaidžaanis. Finantsinspektsioon jättis taotluse rahuldamata, viidates, et see oli aegunud. Nõnda pöördus tuntud ja vähemtuntud äritegelastest koosnev seltskond oma õiguste kaitsmiseks mullu kevadel kohtusse.

Riigikohus aga lõpetas menetluse samal alusel, mille järgi finantsinspektsioon kaebajate taotlust ei rahuldanud – nõue oli aegunud. Riigikohtu hinnangul pidid kaebajad hiljemalt 2012. aasta veebruari lõpuks olema teadlikud tagajärgedest, mida nad kahjuna käsitlevad ja Finantsinspektsioonile ette heidavad. Samuti toonitas Riigikohus, et kaebajad on vastaval perioodil oma õiguste kaitseks kasutanud ka vandeadvokaadi abi ega saa oma teadmatust kogenematusega põhjendada.

Kohtu kulud jäävad kaebajate katta ja otsust edasi kaevata ei saa.

Hetkel kuum