Ilves kutsub Merkelit Putini häkkereid peatama

03. september 2017, 21:54
Saksamaa kantsler Angela Merkel valimiste eelses teledebatis
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170903/NEWS/170909916/AR/0/AR-170909916.jpg
Ainult tellijale

Nädalavahetusel ajalehes Financial Times ilmunud arvamusloos kutsub Eesti endine president Toomas Hendrik Ilves Saksamaa kantslerit Angela Merkelit üles jõulisele vastulöögile Kremli häkkerite õõnestustegevuse peatamiseks.

Saksamaal toimuvad mõne nädala pärast parlamendivalimised ning Ilves ärgitab Merkelit kiiresti koos oma NATO liitlastega tegutsema, et Venemaale jääks võimalikult vähe võimalusi sekkuda ka Saksamaa valimistesse. Nii nagu Venemaa sekkus USAs ja üritas seda teha ka Prantsusmaal.

Ilves soovitab lääneriikidel käivitada vastav koostöö NATO artikkel 4 raames, mis on veidi vähem tuntud klausel kui kollektiivse kaitse artikkel viis. See võimaldab liikmesriigid kokku kutsuda, kui mõni neist tunneb ohtu oma territoriaalsele terviklikkusele või poliitilisele sõltumatusele ja julgeolekule. Ilves osutab, et Vene häkkerite rünnakud just seda viimast tähendavad.

Praegu on hea ajahet teemat arendada ka Euroopa Liidus, sest eesistujariik Eesti on digitaalsetes teemades arenenud riik ning septembris toimuv digitaalmajanduse tippkohtumine oleks sobiv küberjulgeoleku käsitlemiseks.

Ilves kirjutab, et ühiselt suudaksid lääneriigid Venemaale jõulisemalt vastu astuda. Vähem oluline pole, et ka lääne kodanikud Venemaa presidendi Vladimir Putini kavatsustest lääneriikide vastu paremini teadlikud oleksid. Häkkerite rünnakud ei puuduta vaid valimissüsteeme, vaid ka kriitilise tähtsusega infrastruktuuri nagu tuumajaamade kontrollsüsteemid.  

„USAd ja selle sõpru Euroopas teevad eriliseks meie vabadused, mis on juurdunud demokraatias, kus juhtide ja poliitika üle otsustavad kodanikud. Ei ole suuremat ohtu meie vabadustele kui autokraatia sihilik rünnak, et õõnestada meie demokraatia süsteeme ja meie usaldust nende vastu,“ kirjutab Ilves. „Demokraatia kaitse, nagu nii palju muudki, lasub Saksamaa kantsleri õlul.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. September 2017, 21:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing