Äripäev • 25. september 2017 • 3 min
Jaga lugu:

Ettevõtete laenuportfelli kasv aeglustub

Eesti Panga ökonomist Mari Tamm
Eesti Panga ökonomist Mari Tamm  Foto: Eesti Pank

Ettevõtete laenu- ja liisinguportfell suureneb küll jätkuvalt suhteliselt tempokalt, ent kasv aeglustub juba neljandat kuud järjest.

Kui võtta kokku Eesti ettevõtted ja majapidamised, siis kasvasid laenud ja liisingud augustis samuti kiiresti, ehkki varasemast veidi aeglasemalt. Augusti lõpus oli portfelli maht 17,7 miljardit eurot ehk 5,6% rohkem kui mullu samal kuul, märkis Eesti Panga ökonomist Mari Tamm keskpanga pressiteates.

Raha on ka endal

Koondnäitajat tõmbaski alla just ettevõtete laenude ja liisingute kasvu aeglustumine – augustis kasvas näitaja aastaga vaid 4,3%. Ka ettevõtete välismaalt võetud laenud kasvasid 2017. aasta esimesel poolel hinnanguliselt küllaltki aeglaselt – nagu eelmisel aastalgi.

Ettevõtete põhivarainvesteeringud aasta esimesel poolel suurenesid. Investeeringute rahastamiseks saavad ettevõtted lisaks võõrkapitalile kasutada ka varasemalt kogutud arvestatavaid finantspuhvreid, märkis Eesti Pank. 

Kinnisvara ikka hinnas

Kodumajapidamiste laenukasv on aga vähehaaval ülespoole rühkinud ning aktiivsus suurenes ka augustis. Laenunõudlust on toetanud nii palgasaajate keskmise sissetuleku endiselt kiire kasv kui ka madalad intressimäärad.

Kinnisvaraturu aktiivsus suurenes ja hinnad kasvasid edasi, tõi Eesti Panga ökonomist Mari Tamm välja. Augustis võeti uusi eluasemelaene 107 miljoni euro väärtuses ehk kümnendiku võrra suuremas mahus kui aasta tagasi ning eluasemelaenude portfell suurenes aasta võrdluses 6,4%.

Sel aastal on uute eluasemelaenude maht suurenenud eelkõige tänu sellele, et laenukliente on lisandunud varasemast tempokamalt, mitte niivõrd seetõttu, et keskmine laenusumma on suurenenud, lisas ökonomist.

Majapidamiste muude laenude ja liisingute portfelli kasvatas 29 miljoni euro võrra TF Bank AB filiaali lisamine krediidiasutuste hulka. Seda mõju arvestamata oleksid majapidamiste muud laenud ja liisingud kasvanud augustis 10,7% asemel 8,2%.

Nõudlus autoliisingu järele püsis endiselt suur ning augustis oli portfell oma aastatagusest mahust ligikaudu 15% suurem. Arveldus- ja krediitkaardilaenude jääk suurenes nii juulis kui ka augustis aasta võrdluses 4%.

Pangad saavad rohkem küsida

Uute eluasemelaenude keskmine intressimäär on sel aastal tõusnud. Nõudlus eluasemelaenude järele on suur, mistõttu on pankadel võimalus intressimarginaale tõsta. Intressimäärade tõusu taga võib siiski olla ka uute eluasemelaenuklientide suurem krediidirisk.

Ettevõtete laenuturul on konkurents tihedam ja nõudlus väiksem ning uute pikaajaliste laenude keskmine intressimäär oli augustis võrreldav eelmise aasta keskmise tasemega. Augustis välja antud uute eluasemelaenude keskmine intressimäär oli 2,4% ja ettevõtete pikaajaliste laenude oma 2,3%.

Tempoka laenukasvu juures on ettevõtete ja majapidamiste hoiused üha suurenenud. Augusti lõpus olid ettevõtete ja majapidamiste hoiused peaaegu 12% suuremad kui samal ajal aasta tagasi, kokku 12,4 miljardit eurot.

Ettevõtete müügitulu on sel aastal suurenenud ning see paistab välja ka hoiuste kasvus. Ettevõtete hoiused suurenesid aasta võrdluses 15% ning majapidamiste hoiused ligikaudu 9%; viimaste kasvu on toetanud hoogsalt suurenevad sissetulekud.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt