• Jaga lugu:

  Kinnisvarakuninga tagasitulek

  Eesti kinnisvaraturul suuri tegusid teinud Ober-Hausi asutaja Paul Oberschneider kavandab tagasitulekut.

  Vaata ka Infopangast:

  Paul Richard Oberschneider

  „Olen viimasel ajal päris palju jälle Eestis käima hakanud,“ vastas 2007. aastal enda loodud Ober-Hausist väljunud Oberschneider konverentsi Äriplaan 2018 laval küsimusele, kas ta näeb Eestis taas investeerimisvõimalusi.
  “On tunda, et ta on aktiivsuse taastanud ja on näha, et mingi äri tuleb,” nentis kinnisvarabüroo Uus Maa juht Jaanus Laugus, kelle esimene klient ja hiljem konkurent oli Paul Oberschneider, kui ta 1990. aastatel Eestisse saabus.
  Läheneb kinnisvarale teise nurga alt
  Oberschneider ütles, et läheneb kinnisvaraturule seekord teise külje alt ja asub tegelema hoopis selle rahastamise poolega. 
  Ta tõdes, et see on tema jaoks põnev areng. „Uurime turul alternatiivlaenude võimalusi. Viimase nelja aastaga on pea 40 protsenti traditsioonilistest pangalaenudest tagasi tõmbunud ja tekkinud lünk. Inimestel ei ole vahendeid, et seda lünka täita,“ selgitas ta.
  Ta ütles, et väga palju rohkem ei saa veel rääkida, kuid see on sama, mida ta teeb praegu Londonis oma sealsete äripartneriga finantssektorist. „Londonis tuleme järgmisel kuul välja sildfinantseeringutega (lühiajaline rahastamine enne laenu saamist - toim) ja pakume lühiajalisi laene kinnisvaraomanikele ja -arendajatele.“
  Oberschneideri sõnul katsetavad nad praegu, kas siin on selliste laenude järele nõudlust. Suurbritanniast alguse saav äri jõuab kõigisse kolme Balti riiki ja Poola. „Arvan, et kõigi nende riikide peale kokku on piisavalt nõudlust. Ühes riigis tegusedes võin ma hätta sattuda,“ ütles ta.
  Järgmine samm on kapitali kogumine ja selleks on plaanis üle Baltikumi raha kokku ajada. Kui vaadata äri püsti panemist kümne sammuna, on nad kolmanda sammu juures, ütleb Oberschneider. Uusi ettevõtteid ta siin laenuäri ajamiseks praegu asutanud ei ole. „Praegu on Suurbritannia firma nimega Saint James Capital Partners LLP ja see saab siia piirkonda ilmselt harufirmad.“
  Eelmisel korral oli ajast ees
  Jaanus Laugus meenutas, et Oberschneider oli 90ndatel aastatel Eestisse tulles selline välistegelane, kes nägi selgelt turgu ette ja oskas leida võimalusi, mida teised ei aimanud. „Omades laiemat maailmapilti, suutis ta meie väikses Eestis suhteliselt julgeid plaane teha ja julgeid asju ette võtta, mis kohalikele tundusid veel suhteliselt unistustena või liiga kaugetena.“
  Ta kirjeldas, kuidas Oberschneider neid julgeid ideid ellu viis, ostes näiteks Lasnamäel tühermaid ja ehitades sinna ärikeskuse. „See ärikeskuste arendamine oli tal julge ja meie mõtetest ja maailmast ees. Ilmselt ta siis püüab nüüd jälle leida viisi, kuidas eristuda, ja tema tugevus ongi, et ta püüab teha teisiti kui teised. See võib anda talle tugeva eelise.“
  Laugus mõtiskles, et siiakanti kipub Oberschneider tagasi ilmselt seetõttu, et tunneb piirkonda ja siin on ilmselt head mälestused. „Ikka kipub ju sinnapoole tagasi, kus olid paremad mälestused ja edukamad ärid. See annab kindlust.“
  Paul Oberschneider tegi 90. aastatel Eesti kinnisvaraturule tulles julgeid ja eristuvaid otsuseid.Foto: Andras Kralla

  Ameerika ärimees, ingelinvestor, kõneleja ja kinnisvaraarendaja.

  1980. aastatel tegutses maaklerina New Yorgi börsil ja Lehman Brothersis.

  1992. aastal jõudis Eestisse. Oberschneider on öelnud, et taskus oli tal siis 400 dollarit. Järgnenud pooleteise aastakümne jooksul kasvas tema äride maht 200 miljoni dollarini.

  1994. aastal asutas ta Eestis Ober-Haus Kinnisvara, mis kasvas kiiresti Kesk-Euroopa suurimaks kinnisvaraettevõtteks.

  2007. aasta juunis müüs Oberschneider Ober-Hausi Soome kinnisvarafirmale Realia Grupp, kes lootis seda kasutada hüppelauaks Venemaale.

  Enne kinnisvarakrahhi õnnestus tal mitmest suurest maatükist loobuda või siis neile korralikud rentnikud leida. Näiteks Eesti turule sisenenud Bauhaus pani esimese kaupluse püsti Lasnamäe kanali äärde Oberschneideri arendatavale maatükile.

  2017. aasta alguses avaldas Oberschneider oma teekonnast ja ärimaailmas õpitust raamatu “Miks müüa takosid Aafrikas? 16 universaalset äristrateegiat” ka eesti keeles, sest peab Eestit oma edu alguspunktiks.

  Lisab kinnisvaraturule sagimist
  Ühisrahastusplatvormi Crowdestate juht Loit Linnupõld tõdes, et karmid regulatsioonid ja kapitalinõuded on selgelt vähendanud pankade huvi laenata, seda nii Inglismaal, Eestis kui ka mujal Euroopas. „Usun, et mis tahes alternatiivse finantseerimisettevõtte turule tulek on ärikeskkonnale kasuks ning suurendab konkurentsi.“
  Lauguse hinnangul võib Oberschneideri laenuäri siinsele turule juurde tuua veel julgeid kinnisvaraprojekte ja tihedama konkurentsi. „Aga teiselt poolt usun, et tegemist on väga pädevate inimestega, vaevalt siia lausrumalust tegema tullakse.“
  Ta märkis, et kerge ületootmise oht on õhus, kuid kui laenu tuleb peale, siis tarbijaid jagub. Tema hinnangul on mõistlik, et Oberschneider plaanib tegutseda lisaks Eestile ka Lätis ja Leedus. Ta märkis, et Läti turg on just stardifaasis ja on seekord meist aastaid maha jäänud. Leedu on aga võib-olla isegi paremas seisus kui Eesti. „See tundub loogiline, et ta võiks vähemalt kolmes riigis pakkuda, aga teades Pauli, siis ilmselt ambitsioonid on suuremad. Vaevalt ta ainult kolme riigiga piirdub.“
  Kinnisvaraarendaja Metro Capitali juht Mart Habakuk leidis, et uus alternatiivse laenu pakkuja mitmekesistab turgu, tuues siia rohkem väiksemaid arendusi. „Suuremad saavad hakkama, aga see toob uut verd,“ rääkis ta ja lisas, et see toob turule juurde tegutsejaid, kes ei pruugi pangas laenusaamiseks kvalifitseerida või kellel ei ole endal hetkel vahendeid. Ta tõdes, et kui nemad kaaluksid Oberschneideri uuelt ärilt laenu võtta, sõltuks kõik hinnast.
  Oberschneider: teistega võisteldes oled juba kaotanud
  Ober-Hausi asutaja Paul Oberschneider rääkis konverentsil Äriplaan 2018, et iga ettevõte peab leidma oma eripära, sest teistega võistlema hakates oled tegelikult juba kaotanud.
  "Graafikud, tabelid, statistika... me kõik vaatame neid. Kõik vaatavad neidsamu arve. Kuidas me peaksime saama ilmaski midagi korda saata, kui me kõik vaatame samu näitajaid?“ küsis Oberschneider ja ütles, et nii saavad ju kõik sama tulemuse.
  Ta märkis, et ei hakka kõnelema sellest, mis tema arvates kinnisvaraturul järgmisel aastal toimub: vahet ei ole, mida trendid ja statistika näitavad, oluline on eristuda. "Kui võistled, oled juba kaotanud,“ rõhutas ta korduvalt.
  Kui ta 1992.-1993. aastal Eestisse tuli, oli siinsel kinnisvaraturul juba tugevaid mängijaid, nentis ta. "Kui alustasime 1994. aastal Ober-Hausiga, olime vaid mina ja assistent ning tugev konkurents. Ma ei rääkinud eesti keelt ja ma ei tundnud siin kedagi. 10 aastat hiljem oli meil 400 maaklerit viies riigis."
  Oberschneideri sõnul toimus kasv tänu kolmele asjale. Esiteks ei hakanud ta nimetama ettevõtet eestikeelse nimega või sõnaga "kinnisvara", nimeks sai Ober-Haus Real Estate. "Mõtlesin, et Varssavis, Vilniuses, Riias ja Tallinnas saavad inimesed seda nime nähes aru, mis see on. Tegime, mida teised ei teinud. Lõime brändi, mis oli tol ajal suurem kui kogu siinne kinnisvaraäri."
  Teiseks, kuna ta ei rääkinud eesti keelt, oli ta sunnitud tegema seda, mille vastu enamik ettevõtjaid võitleb. "Ma delegeerisin. Ettevõtjatena arvame me, et suudame teha kõike ise," ütles ta ja tõdes, et palju ärimehi arvab, et teeb ise kõike paremini, seega teeb kõike ise. "Me oleme kontrollifriigid. Minul seda luksust ei olnud," tõdes ta ja märkis, et see andis talle turul eelise.
  Lisaks oli ta üks esimesi, kes tõi kinnisvarasektoris Eestisse väliskapitali. "Meie saladus on see, et me tegime asju teisiti."
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Kaamose tegevjuht: Lätis (veel) buumi ei ole
Läti kinnisvaraturu viimaste aastate kasvutempo pole küll selline nagu Eestis, aga see-eest tugeva kasvupotentsiaaliga, nendib kolm aastat lõunanaabrite turul tegutsenud Kaamos Kinnisvara värske tegevjuht Taimo Murer.
Läti kinnisvaraturu viimaste aastate kasvutempo pole küll selline nagu Eestis, aga see-eest tugeva kasvupotentsiaaliga, nendib kolm aastat lõunanaabrite turul tegutsenud Kaamos Kinnisvara värske tegevjuht Taimo Murer.
"Valge" ja "musta surma" hinnad rallivad
Suhkru ja kohvi - mida mõnikord ka valgeks ja mustaks surmaks kutsutakse - hinnad on Brasiilia öökülmade tõttu mitme aasta tipptasemele kihutanud.
Suhkru ja kohvi - mida mõnikord ka valgeks ja mustaks surmaks kutsutakse - hinnad on Brasiilia öökülmade tõttu mitme aasta tipptasemele kihutanud.
Raadiohommikus: börsid ja miks energia nii kalliks muutub
Kolmapäeval teatab teise kvartali tulemused elektroonikatööstus Harju Elekter. Ettevõtte juht Tiit Atso kommenteerib neid ja tulevikuplaane-väljavaateid Äripäeva raadio kolmapäevases hommikuprogrammis.
Kolmapäeval teatab teise kvartali tulemused elektroonikatööstus Harju Elekter. Ettevõtte juht Tiit Atso kommenteerib neid ja tulevikuplaane-väljavaateid Äripäeva raadio kolmapäevases hommikuprogrammis.
Harjumatu transpordiviis tõmbab vedude hinda alla
Alles eelmisel nädalal saabus Hollandist Kaunasesse esimene konteinerite ja poolhaagistega kaubarong mööda Euroopa standardlaiusega raud­teed, nädal varem alustas Läti raudtee poolhaagiste vedu kahe suurema sadama vahel ning jäänud on veel käivitada pool­haagiseid­ vedav rong Muuga ja Kaunase vahel.
Alles eelmisel nädalal saabus Hollandist Kaunasesse esimene konteinerite ja poolhaagistega kaubarong mööda Euroopa standardlaiusega raud­teed, nädal varem alustas Läti raudtee poolhaagiste vedu kahe suurema sadama vahel ning jäänud on veel käivitada pool­haagiseid­ vedav rong Muuga ja Kaunase vahel.