• Jaga lugu:

  Uus tulija kohast Rikaste TOPis: ma ei ole rahul

  Rikaste TOPi uute tulijate seas on perekond, kellele andis tugeva tulemuse tulu taasinvesteerimine firmadesse. Peale nende leiab tabelist lähedaste tööga jätkajaid ning siin paarkümmend aastat tegutsenud Rootsist pärit pesuärimehe.

  Vaata ettevõtteid Infopangast:

  Tatoli Grupp OÜ

  Esoni OÜ

  „Ma ei ole rahul,“ muheles esimest korda Rikaste TOPi jõudnud põllumajandustehnika müüja Tõnu Nõmmsalu küsimusele peale, kas on 197. kohaga rahul. „Esimene on hea koht,“ selgitas Nõmmsalu rahulolematust ja lubas edetabeli tipu nimel tööd teha, kuigi muigas, et järgmiseks aastaks ilmselt ei maandu esikohal. Rikaste TOPis figureerimisest arvab ta vaid üht: „Pole paha, nagu klassikud on öelnud.“
  Tartumaa ettevõtja Nõmmsalu on edetabelis 15,5 miljoni euroga, samal kohal asuvad ka õde Kärt ja ema Tähte. Peale nende on perekonnast esindatud Mait Nõmmsalu, kes saavutas 175. koha 17,7 miljoni euroga. Tõnu Nõmmsalu on venna Maidu, õe Kärdi ja ema Tähtega ettevõtete Tatoli Grupp ja Esoni omanikud. Esoni arendab kinnisvara ja müüb Tartus tütarfirma Carring kaudu Opeleid. Carringu aktsiad ostsid Nõmmsalud kaks aastat tagasi. Tatoli Grupi tütarfirma Tatoli müüb põllumajandusmasinaid ja varuosasid, samuti paigaldab teraviljakuivateid. Valdusfirma on investeerinud ka näiteks võlakirjadesse ja väärtpaberitesse.
  Alusepanija isa

  Kas seal just täit tõde on, aga ülevaate Eesti elust annab.

   

  Hannes Kirs
  Venemaalt toodud põllumajandustehnika müügiga alustas kolme venna-õe isa, nüüdseks manateele lahkunud Jaak Nõmmsalu. Tasapisi läks see üle läänest pärit tehnika müümisele. Vennad on firmas tegutsenud 23 aastat. „Alustasime nullist. Nüüd oleme siia välja jõudnud,“ sõnas Nõmmsalu. Vennad juhivad ettevõtteid, õde Kärt Nõmmsalu on raamatupidaja rollis ja pensionil ema Tähte Nõmmsalu istub nõukogus.
  Ettevõtete edukuse taga seisab Tõnu Nõmmsalu kirjeldusel, et tulud lähevad tagasi firmadesse. Kõige tähtsam on liigselt mitte kulutada, tõdes Nõmmsalu. Ära on jäänud näiteks kopsakad dividendimaksed. Selle asemel investeeritakse tehnikasse, hoonetesse ja kaupa. „Raha kasvatab raha,“ põhjendas Nõmmsalu ja kirjeldas, kuidas nad on läinud ka hoonete omamise, mitte üürimise teed. „Nagu McDonald'sil on üle maailma oma kinnisvara, kõige magusamates kohtades üldse.“
  Kliente, kes põllumajandustehnikat ostavad, on Nõmmsalu hinnangul juurde tulnud, kuigi viimased paar aastat on põllumeestele rasked olnud. Ja põllumehed on just need, kelle heaolust Nõmmsalude perefirma rahakott sõltub. „Seepärast ongi hea meel, et vaatamata põllumeeste raskemale elule on siiski käibe kasv olnud,“ imestas Nõmmsalu ja meenutas, et eelmisel aastal said põllumehed poole vähem saaki kui aasta varem. „See võiks tähendada, et käive kukub talunikel poole võrra, mistõttu lükatakse investeeringud mõneks ajaks edasi. Hädavajalikke oste tehakse, aga sadu tuhandeid maksvaid masinaid ei hakata ostma. Meil on õnnestunud turuosa teistelt võtta ja talunikud on saanud Euroopast lisaraha, mis on toonud tõusu.“
  Kus siis elavad kõige rikkamad põllumehed? Nõmmsalu peab pausi ja kostab esmalt, et keeruline öelda. Seejärel nendib, et ilmselt Kesk-Eestis, kus on suuremad põllud ja tasasem maa. Teisest äärmusest leiab Ida-Virumaa peamiselt selle kui tööstuspiirkonna ajaloo tõttu.
  Kui head palka suudab Tatoli töötajatele maksta? Üle keskmise, vastab Nõmmsalu. Alla tuhande euro saavad ettevõttes vähesed. Küll aga tuleb uusi töötajaid juurde võtta, kuigi see pole lihtne – on kujunenud väike tööjõupuudus. Asju saaks firmas efektiivsemalt ajada, usub Nõmmsalu, mistõttu ongi uusi inimesi vaja.
  Ülevaade Eestist
  Rikaste TOPis on värskeid nimesid veel. 107. kohalt vaatab vastu Hannes Kirs, kelle vara väärtuseks hindas Äripäev 26,5 miljonit eurot. Kirs on Rikaste TOPi sisuga kursis. „Selline lõbus ajaveetmisvõimalus. Olen ikka vaadanud,“ lausus Kirs. „Kas seal just täit tõde on, aga ülevaate Eesti elust annab.“

  Vaata ka Infopangast:

  Hannes Kirs

  Äripäev ei ole Kirsi sõnul tema ettevõtlusvara väärtuse arvutamisel mööda pannud. „Täiesti aus number,“ kommenteeris ta, et ei tunne ennast edetabelis ei rikkama ega vaesemana. „Alati võiks olla rohkem,“ ütles Kirs ja puhkes naerma. „Ei, tegelikult on väga hästi,“ kinnitas ta. „Oluline on, et töö, keskkond ja inimesed meeldivad.“
  Kirs on seotud kaubanduskinnisvaraga, tuntumad neist on Tartu Lõunakeskus ja Balti jaama turg. Varem kuulus Hannes Kirsi nimel olev vara tema isale Aleg Kirsile. Tema asutas koos Väino Põllumäega aastaid tagasi praeguse Astri ärigrupi.
  Hannes Kirsi sõnul ei loobunud isa varast, vaid andis talle edasi, mis näitab usaldust. „Meil on isaga väga hea suhe olnud, oleme teineteisega arvestanud. Sisseelamisega ei ole probleemi olnud. Oleme kõike samamoodi näinud – revolutsiooni ei tule.“
  Eriti rahul on Kirs Balti turu käimaminekuga, nimetades seda mitte ainult turuks, kuid ka kogukonnakeskuseks. „Selle võlu on, et tegime midagi, mida enne turul ei olnud.“ Kaubanduskinnisvara valdkonnas on olukord hea, märkis Kirs. Kriitilisemaks võib see millalgi muutuda ehk ainult Tallinnas, kui kõik uued projektid punkti saavad. „Siis hakkab turg küllastuma,“ ennustab Kirs.
  Graanul Investi suuromaniku Raul Kirjaneni tabelivõidu üle tunneb Kirs rõõmu. „Tore, et meil on inimesi, kes tahavad Eesti elu ja ettevõtlust nii jõudsalt arendada.“

  Ma ei ole midagi kartnud ning alustasin igal pool sinisilmselt.

  Peter af Buren
  Juba vabastas koha
  Kirsist eespool asub Rikaste TOPis Ave Habakuk, samuti edetabeli uus tulija. Vara on 92. kohal asuval Habakukel 29,4 miljoni euro väärtuses. Talle kuulub 97,5% valdusfirmast Revor Systems, mis on näiteks Estonian Business School Groupi suuromanik. Varem kuulus see ettevõte Ave Habakuke vanaisale Madis Habakukele, kes möödunud septembris lahkus manalateele.
  „Tuttav märkas,“ kostis Ave Habakuk, kuidas sai enda edetabelisse pääsemisest teada. „Ütles, et oli rõõm näha tuttavaid nimesid.“
  Vahepeal aga on varaga muutused toimunud. „Tegelikult ma vabastasin mõnda aega tagasi koha Rikaste TOPis,“ sõnas Habakuk. „Olin ajutiselt pärandivara hoidja,“ selgitas ta. „Aasta esimeses pooles anti varad üle Madis Habakuke sihtasutusele, mille mõte on arendada innovatiivset ja sotsiaalselt vastutustundlikku ettevõtlust EBSi gümnaasiumi ja ülikooli näol.“
  Rikaste TOPi jõudis esimest korda ka rohkem kui veerandsada aastat äri ajanud rootslane Peter af Buren, kellele kuulub Eestis ettevõte Õnn, mis valmistab Lasnamäel Miss Mary of Swedeni kaubamärki kandvat naistepesu. Rikaste TOPis on Buren 178. kohal varaga, mille väärtus küündib 17,5 miljoni euroni. „Minu suurim eelis oli valmidus suuri riske võtta. Ma ei ole midagi kartnud ning alustasin igal pool sinisilmselt,“ rääkis Buren Äripäevale kaks aastat tagasi.
   
  Kes on Rikaste TOPi värsked liikmed?
  Margus Reinsalu, 77. koht ja vara väärtus 34,5 mln eurot
  Rikaste TOPi tagasi jõudnud Margus Reinsalu KC Grupp pani omal ajal 10 mln eurot Maroko kinnisvaraprojekti, kuid kinnisvarakrahh tõmbas arendusele pidurit.
  Ave Habakuk, 92. koht ja vara väärtus 29,4 mln eurot
  Talle kuulub 97,5% valdusfirmast Revor Systems OÜ, mis on ka Estonian Business School Group ASi suuromanik. Varem kuulus firma Ave Habakuke vanaisale Madis Habakukele.
  Hannes Kirs, 107. koht ja vara väärtus 26,5 mln eurot
  On omanike seas mitmes kaubanduskinnisvaras, tuntum neist Tartu Lõunakeskus. Varem kuulus vara Hannes Kirsi isale Aleg Kirsile, Astri ärigrupi loojale.
  Rein ja Lea Tallermo, 164. koht ja vara väärtus 19,2 mln eurot
  Taas tabelisse pääsenud kinnisvaraarendajad, kellele kuulub valdusfirma RLT Invest. Lisaks tegelevad elukondliku kinnisvara arendamisega – said valmis korterelamu Tallinnas Poska tänaval.
  Mait Nõmmsalu, 175. koht ja vara väärtus 17,7 mln eurot
  Tema suurim vara on Tatoli Grupp, mis müüb põllumajandusmasinaid ja paigaldab viljakuivateid. Teine firma Esoni arendab kinnisvara ja müüb tütarfirma kaudu Opeleid. Lisaks kuulub talle ettevõte Taimistu, mis kasvatab teravilja.
  Peter Af Buren, 178. koht ja vara väärtus 17,5 mln eurot
  Eesti üle 25 aasta tegutsenud Rootsist pärit pesuärimees, kelle ettevõte Õnn valmistab Miss Mary of Swedeni kaubamärki kandvat naistepesu.
  Liana Timerbaeva, 193. koht ja vara väärtus 16 mln eurot
  Naftatöötlemistehastele keemilisi lisandeid vahendava Indore Chemicali uus omanik. Elab Šveitsis.
  Tähte, Kärt ja Tõnu Nõmmsalu, 197. koht ja vara väärtus 15,5 mln eurot
  Koos Mait Nõmmsaluga Tatoli Grupi ja firma Esoli omanikud.
   
   
 • Hetkel kuum

Peapiiskop emeeritus: peame moraalselt toime tulema
Tuleb olla valvel, et me kriisiolukordades ei kaotaks iseenda ja ühiskonna inimlikku palet, kirjutab Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop emeeritus Andres Põder vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Tuleb olla valvel, et me kriisiolukordades ei kaotaks iseenda ja ühiskonna inimlikku palet, kirjutab Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop emeeritus Andres Põder vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
JPMorgani analüütik: aktsiahinnad ronivad august välja
JPMorgan Chase & Co mõjuka analüütiku Marko Kolanovici sõnul tõusevad aktsiahinnad tagasi ja majanduslangust tänavu ei tule.
JPMorgan Chase & Co mõjuka analüütiku Marko Kolanovici sõnul tõusevad aktsiahinnad tagasi ja majanduslangust tänavu ei tule.
Kristi Saare juhtidele: sul on juba piisavalt, aita nüüd teisi
Teil kõigil on piisavalt raha, nüüd on aeg aidata ka teistel selleni jõuda, rääkis Naisinvestorite Klubi asutaja ja eestvedaja Kristi Saare Pärnu juhtimiskonverentsil.
Teil kõigil on piisavalt raha, nüüd on aeg aidata ka teistel selleni jõuda, rääkis Naisinvestorite Klubi asutaja ja eestvedaja Kristi Saare Pärnu juhtimiskonverentsil.
Muljetavaldav debüüt: uus Range Rover Sport näitas närvekõditava etteaste käigus oma tegelikku võimekust
Uus Range Rover Sport seljatas oma ülemaailmse debüüdi raames järjekordse närvekõditava väljakutse, ronides Islandil üle maailma suurima omataolise Karahnjukari tammi, pistes samal ajal rinda 750 tonni minutis langevate veevoogudega. Kriitilistel hetkedel haarduvuse kadumine tähendanuks uue sportliku linnamaasturi roolis istunud James Bondi ametlikule kaskadöörile Jessica Hawkinsile 90-meetrist langust tammi ülevoolukanali põhja.
Uus Range Rover Sport seljatas oma ülemaailmse debüüdi raames järjekordse närvekõditava väljakutse, ronides Islandil üle maailma suurima omataolise Karahnjukari tammi, pistes samal ajal rinda 750 tonni minutis langevate veevoogudega. Kriitilistel hetkedel haarduvuse kadumine tähendanuks uue sportliku linnamaasturi roolis istunud James Bondi ametlikule kaskadöörile Jessica Hawkinsile 90-meetrist langust tammi ülevoolukanali põhja.
Boroditš: ma ei tea, mida ma valesti tegin, aga ärge muretsege, mina saan hakkama
Viimast päeva ametis olev Tallinna Linnatranspordi (TLT) juhatuse esimees Deniss Boroditš kinnitas intervjuus, et ta tunneb ennast hästi ning hindab kõrgelt oma teadmisi ja oskusi. Samas ei tea ta, mida tegi valesti, et linnapea teatas usalduse kaotamisest.
Viimast päeva ametis olev Tallinna Linnatranspordi (TLT) juhatuse esimees Deniss Boroditš kinnitas intervjuus, et ta tunneb ennast hästi ning hindab kõrgelt oma teadmisi ja oskusi. Samas ei tea ta, mida tegi valesti, et linnapea teatas usalduse kaotamisest.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.