Rõivase skandaal: Reformil on põhjust muretsemiseks

13. oktoober 2017, 11:25
Taavi Rõivase ahistamisskandaal võib mõjutada Reformierakonna valimistulemust.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171013/NEWS/171019840/AR/0/AR-171019840.jpg

Poliitikaekspert Tõnis Saarts ütles täna hommikul Äripäeva raadios, et kuna Reformierakond ei ole viimaste arvamusküsitluste põhjal teinud reitinguhüpet, võib Taavi Rõivase skandaal nende jaoks valimisi mõjutada.

Seda, milline mõju võiks olla Taavi Rõivasega seotud ahistamisskandaalil Reformierakonna pühapäevasele valimistulemusele, on keeruline ennustada, kuid kui spekuleerida, siis ilmselt mõjutab see just Reformierakonna vanemaid rahvuskonservatiivseid valijaid, leiab Saarts.

“Oleneb, kuidas see skandaal edasi läheb, kuidas sõnum selle valijagrupini on jõudnud, kuidas nad seda hindavad,“ nentis Saarts. „Seal võib olla erinevaid tõlgendusi - mõne jaoks see ehk ei ole midagi väga tõsist, mõni näeb seal Keskerakonna ja Kremli kätt. Aga kindlasti on ka neid, kes vaatavad seda kui väga ebameeldivat lugu ega soovi enam Reformierakonna poolt hääletada.“

Paraku just seda valijagruppi on Reformierakond viimasel ajal üritanud enda külge kinnistada. „Reformierakond on minu meelest juba ligi 10 aastat tõsiselt tööd teinud, et see vanem rahvuskonservatiivne valija, kes ei taha Keskerakonda valida, oleks nende taga,“ selgitas Saarts. Tema sõnul on Reformierakond seni selle valijarühma püüdmisel olnud üpris edukas – seda on näidanud eelnevad valimised ja ka arvamusuuringud.

Keskerakonna kõigutamatu positsioon

Kui rääkida lähemalt üldisest valimistulemusest Tallinnas, siis ütles Saarts, et küsitlustulemuste põhjal on päris selge, et Keskerakond need valimised Tallinnas võidab. „Küsimus on vaid selles, kas nad saavad enamuse,“ jätkas ta. „Viimased uuringud näitavad, et see on üsna tõenäoline.“

Kuid tema sõnul on sellega seoses üks risk: kui praegu väga tugevalt rõhutada seda, et Keskerakond võidab enamuse nagunii, et kõik on otsustatud ja kindel, siis võibolla Keskerakonna valija ei lähegi välja. „Nii et siin võib tulla selles mõttes üllatusi. Ütleme, et on tõenäoline, et nad saavad enamuse, aga on täiesti võimalik teistsugune stsenaarium, kui valimisaktiivsus ei tule nii hea,“ selgitas Saarts.

Keskerakonna ülekaalukat edu pealinnas selgitas Saarts sellega, et kohalike omavalitsuste valimistel osaleda saava vene valija jaoks tuleb suur osa infost, mida ta saab Tallinna ja Eesti riigi kohta, just Keskerakonnalt – nii linnameedia, ajalehed kui ka Vene telekanalid. „Inforuum on paljuski Keskerakonna kontrollitud ja seal konkurentsi ei ole,“ lisas Saarts.

„Reformierakonna positsioon on seni kohalike valimiste kontekstis olnud suhteliselt tugev, kuid see Taavi Rõivase skandaal ilmselt täidab kogu järgmise nädala,“ võttis Saarts teema kokku. „Milline on selle mõju Reformierakonna valijale, on raske prognoosida - ja kui vaadata, et Reformierakond viimase kuuga ei ole teinud tohutut hüpet, siis ma kardan, et neil on põhjust muretsemiseks küll.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. October 2017, 11:25

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing