Merit Pärnpuu • 8. november 2017 kell 11:15

Eesti mees, kes korraldas Soome 100 suurima rahvapeo

Missa kunstiline juht ja dirigent Lehari Kaustel (vasakul) koos Soome presidendi abikaasa proua Jenni Haukio ja helilooja Lasse Heikkiläga (paremal) pärast Soome rahvapeo kulminatsiooni.  Foto: Soome 100

Eesti agentuuri Royal Experience juhib rahvusvahelise kogemusega produtsent, Eesti mees Lehari Kaustel, kelle eestvedamisel tehti Soome Vabariigile kingitus, mis osutus põhjanaabrite 100. aasta sünnipäeval ajalooliseks sündmuseks.

Kaustel pani koos helilooja Lasse Heikkiläga idanema idee, mis tõmbas lühikese ajaga kaasa paljud Soome tähtsaimad ametkonnad, nagu näiteks Soome Vabariigi Presidendi kantselei ja Soome 100 kontori.

Helsingi kesklinnas Senati väljakul asuva toomkiriku treppidel laulsid, tantsisid ja mängisid pilli üheskoos tuhanded esinejad Eestist, Soomest ja Rootsist. Eestlase andumus muusikale pälvis Soome riigijuhtide suure tähelepanu.

“Soome suurima rahvapeo kulminatsioon sai alguse tegelikult väikesest mõttest teha vennasrahvale kingitus. Ma ei tea, kes sattus sellest mõttest alguses rohkem vaimustusse, kas mina produtsendi ja dirigendina või helilooja Lasse Heikkilä, kes on selle muusika autor,“ kommenteeris Kaustel ning lisas, et äkki koondus nende ja selle idee ümber ootamatult suur hulk koostööpartnereid ning lõpuks ka Soome Vabariigi Presidendi Kantselei.

Helilooja Lasse Heikkilä Soome missa kandis Helsingi Senati väljakul ette 100 koori, 100 käsikella, 100 keelpilli mängijat ja 100 kandlekeelt ja tunnustatud solistid. Esimest korda Soome ajaloos oli muusikalisse etendusse komponeeritud ka Helsingi Toomkiriku tornikellad. Ettekannet ilmestasid mitmesugused eriefektid, ilutulestik, samuti ligi seitsmemeetrine kiriku fassaadile tõusev Soome lipp.

Soome 100 aasta juubeli tuumiksõnumit iseloomustas üks märksõnaga „yhdessä“. See sõna sai ühistegevuse kaudu väga väärika tõlgenduse. I-le pani punkti Soome presidendi abikaasa proua Jenni Haukio kõne, mis kutsus üles üksteist toetama ja kokku hoidma.

„Kui me üritust ette valmistasime, siis ei olnud üldse arusaamist, et kui suureks võib see kujuneda. Et sellest kujunes Soome riigi juubeliaasta kõige olulisema nädalavahetuse kulminatsioon, oli mullegi suur üllatus. Mul on hea meel, et suuri asju saab käima lükata ka suure pühendumuse ja missioonitundega, kus raha rolli ei mängigi“, kommenteeris Kaustel.

Hetkel kuum