Iduettevõtja kritiseeris tuliselt miljarditehast

Ragnar Sass  Foto: Andres Haabu
Äripäev • 21 november 2017

Miljard eurot loob 200 töökohta - kas te teete nalja? Taxify sai 10 miljonit investeeringut ja loob Eestisse 100 uut töökohta, kirjutab sotsiaalmeedias iduettevõtja Ragnar Sass.

Eesti start-up-maailma tipptegija ning Garage48, Pipedrive'i ja Clanbeat'i kaasasutaja Ragnar Sass kommenteeris sotsiaalmeedias Postimehe artiklit, et Eesti teadlaste hinnangul on nn miljarditehase ehk puidurafineerimistehase rajamine Eestisse vajalik, kuna see võimaldab puidu paremat väärindamist ja tõstab kokkuvõttes Eesti majanduse tootlikkust.

Jutt käib Eesti ettevõtte Est-For Invest OÜ kavatsusest ehitada miljardi euroga piirkonna suurim tselluloositehas, mis hakkaks aastas töötlema umbes 3,3 miljonit tonni paberipuitu ning annaks umbes 200 uut töökohta.

Sass kirjutas Facebookis avalikus grupis „Eesti Metsa abiks“, et uudise kõlava pealkirja taga paistab kolm olulist nüanssi.

„A: Tõestus, et tehast ei saa ära majandada vaid praeguse Eesti metsaressursiga. Järelikult on motiiv suuremaks raieks projekti tugevalt sisse kirjutatud. B: jäätmevaba ja vee korduvkasutamisel põhinev puidurafineerimise tehnoloogia pole veel majanduslikult konkurentsivõimeline ehk siis keskkonnaprobleemide risk on ülikõrge. C: miljard eurot loob 200 töökohta. Are you f**** kidding me? Taxify sai 10 miljonit investeeringut ja loob Eestisse 100 uut töökohta ILMA keskkonda veidigi ohustamata,“ kirjutas Sass. 

Sass lisas, et kindlasti ei saa kunagi kõik töökohad olema start-up-sektoris, aga miljard eurot ja 200 töökohta on uskumatult halb tulemus ja sel on väga väike mõju ka Eesti tööjõuturule.

Sass tegi ühtlasi ettepaneku, et Eesti peaks saama üheks esimeseseks riigiks maailmas, kus suure keskkonnakahju tekitamine on kriminaalkorras karistatav.

Veel märkis Sass, et enamasti elavad akadeemikud ja reaalne edukas ettevõtlus erinevat elu. „Ettevõtluse alustamise nõu tasub küsida nende käest, kes on ise suutnud praktikas luua maailma muutvaid ettevõtteid. Aga ohtude hindamise ja arvutuste alal tasub neid härrasid siiski väga kuulata-vaadata,“ märkis Sass postituses.

Hetkel kuum