Pille Ivask • 26. november 2017 kell 5:45

Buffett soovitab: analüüsi lähedasi nagu aktsiaid

Berkshire Hathaway tegevjuht Warren Buffett  Foto: EPA

Legendaarne investor Warren Buffett avaldab, kuidas tema õnnelikkust testiks, vahendab CNBC.

Buffett on maailma üks rikkamaid inimesi: tema varanduse väärtus ulatub 75 miljardi dollarini. Kui aga Ivey Business Schooli tudengid temalt küsisid, kas ta ka õnnelik on, selgus, et Buffetti õnn pole sugugi rahaga seotud.

“Koos inimestega, keda ma armastan, saan ma teha asju, mida armastan,” kommenteeris Buffett 2008. aastal “See ongi õnn. Ma olen õnnelik iga päev,” ütles investeerimisguru.

Kui Buffett on siiralt veendunud, et on õnnelik, andis ta ka soovituse neile, kes end ses küsimuses väga kindlalt ei tunne. 

Nimelt selgitas Buffett, et kõik, kes tahavad saada vastust küsimusele, kas nad on õnnelikud, võiksid teha järgmist.

Alustuseks mõtle endale lähedastest inimestest kui börsiettevõtetest. Seejärel mõtle, kui suurt rolli nad su elus mängivad ehk siis püüa analüüsida, missuguste inimeste/ettevõtete nii-öelda väärtus võiks tulevikus tõusta ja missuguste oma langeda.

“Kujuta nüüd ette, et ma annan sulle 60 minutit ning selle aja jooksul pead sa valima neist välja inimese või siis ettevõtte, millest sa ostaksid 10%,” ütles ta. Kui see tehtud, on Buffetti sõnul aeg hakata kirja panema, miks sa seesuguse valiku tegid. Kui mõelda börsile ning jätkata selle analoogiaga, siis peaks olema tegu ettevõttega, mille aktsiat sa pikaks ajaks oma portfelli tahaksid.

Pärast seesugust analüüsi on Buffetti sõnul aeg analüüsida inimesi, kelle sa nimekirjast välja jätsid ning kirja panna selle inimese või siis börsi analoogiaga jätkates ettevõtte nimi, millest sa kohe kindlasti kümnendikku ei ostaks. Ja seejärel seesuguse otsuse põhjused. 

Buffett selgitas, et seesugune lähenemine aitab sul analüüsida, missuguseid omadusi endas paremaks muuta ning missugustest loobuda. Ta selgitas, et kui vaadata seda inimest, keda sa imetled, oled sa tegelikult kirja pannud omadused, mis on sinu meelest olulised ja mida sa tahaksid ka endas rohkem esile tõsta. See omakorda tähendab, et kui sa püüad end parandada ning jõuda lähemale omaenda ideaalile heast inimesest, oled sa Buffetti sõnul ka õnnelik.

Hetkel kuum