Äripäev • 27. november 2017 kell 8:20

Rosnefti juht vilistab kohtukutsetele

Igor Setšin  Foto: epa

Rosnefti juht Igor Setšin jättis ilmumata juba neljandat korda kohtusse, kuhu ta on oodatud ühe võtmetunnistajana endise majandusministri Aleksei Uljukajevi altkäemaksuasjas.

Täna hommikul tunnistajapinki oodatud Setšin saatis oma advokaadi kaudu kohtule avalduse, milles teatas, et ei saa kohale ilmuda, sest on komandeeringus Roomas ning tal on kuni aasta lõpuni pingeline töögraafik, kirjutas Interfax.

Täna algas kohtus Uljukajevi ülekuulamine: alustuseks vastab ta oma advokaatide, seejärel prokuröride küsimustele, kirjutas Interfax keskpäeval.

Kuigi Uljukajev oli varem öelnud, et annab kohtu ees ütlusi alles pärast võtmetunnistaja Setšini ülekuulamist, teatas ta nüüd vastuseks kohtunik Larissa Semjonova küsimusele, et on valmis kohtu ees tunnistusi andma.

Kohus ei rahuldanud Uljukajevi kaitse taotlust saata asi uuesti prokuratuuri läbivaatamisele: esitatud argumendid rikkumiste kohta, mis takistavad kriminaalasja arutamist, polnud kohtu hinnangul piisavalt kaalukad.

„Setšin Igor Ivanovitš leiab, et kohus võiks arvestada tema varasemate ütlustega, ta toetab ja kinnitab seda. Juba varem öeldule pole tal rohkem midagi lisada,“ luges kohtunik ette advokaadi pöördumise.

Eelmisel kolmapäeval jättis Setšin ette teatamata kohtusse ilmumata juba kolmandat korda, siis põhjendasid tema advokaadid mitteilmumist pingelise töögraafikuga.

Eksmajandusministri kohtuasi

Eelmise aasta 15. novembril teatas Venemaa uurimiskomitee, et vahistati majandusminister Uljukajev, kelle vastu on algatatud kriminaalasi. Kaasaegse Venemaa esimene ametis oleva ministri vahistamine toimus 14. novembri õhtul ning juba päev hiljem mõisteti ta kohtu otsusega koduaresti oma Moskva Minski tänava korterisse.

Uurimise versiooni kohaselt peeti Uljukajev kinni, kui ta võttis Rosnefti kontoris vastu 2 miljonit dollarit altkäemaksu selle eest, et majandusministeerium annaks positiivse hinnangu Rosnefti kavale omandada 50% Bašnefti riigile kuuluvast aktsiapakist. Endisele ministrile esitati süüdistus altkäemaksu võtmises eriti suures ulatuses. Karistus sellise teo eest toob Venemaal kaasa kuni 15 aastat vabadusekaotust.

Uljukajev eitab oma süüd, rõhutades, et tegemist oli provokatsiooniga, mille korraldas FSB pärast Rosnefti juhi Setšini valekaebust. Uljukajevi sõnul on kõik Rosnefti julgeolekuteenistuse juhi Oleg Feoktistovi korraldatud provokatsioon. Eksministri sõnul fabritseerisid uurijad talle süüdistuse, mis toetub täielikult Setšini ütlustel ning täielikult on eiratud tõendeid, mis süüdistuse kindlalt ümber lükkavad.

President Vladimir Putin vabastas Uljukajevi ametist mullu 15. novembril. Uljukajev on tänaseni koduarestis. Ta on öelnud, et annab kohtus oma ütlused alles pärast seda, kui on kuulnud kohtu ees ära Setšini versiooni.

Setšin kuulub Putini lähiringi, kusjuures ta pole lihtsalt mõjukas firmajuht, vaid endine luuraja, keda peetakse jõustruktuuride esindajaks võimuladvikus.

Hetkel kuum