Märt Belkin • 29 november 2017

Eesti Energia rohefirma sihib välisturge

Enefit Taastuvenergia juht Aavo Kärmas.  Foto: Andras Kralla

Börsiplaane pidav Eesti Energia taastuvenergia üksus plaanib jõuliselt siseneda välisturgudele ja võtab uueks nimeks Enefit Green.

Ettevõtte juhi Aavo Kärmase sõnul näeb firma võimalike turgudena kõiki Läänemere äärseid riike, kus Eesti Energia kontsern on seni tegelenud elektrimüügiga. Juba pikka aega on Enefit tegutsenud Lätis, nimelt on firmal olnud juba pea seitse aastat osalus Lätis Valka elektrijaamas, mis nüüdseks kuulub täielikult Eestile.

„Meie eelis on turgude tundmine, korralik kogemus tootmise ja tehnoloogia hoolduse poolelt ning tugev finantsseisund. Usun, et seetõttu on meil kasvamiseks ja eduks hea potentsiaal,“ selgitas Kärmas välisturgude plaani tausta.

Enefit Greeni, endise nimega Enefit Taastuvenergia kasv toetab ka Eesti Energia strateegilist sihti toota 2021. aastaks 40% elektrit taastuvatest ja alternatiivsetest allikatest. Tootmismahtu plaanib firma kasvatada mõistagi ka Eestis, ent suurimad võimalused on Kärmase sõnul mujal Läänemere ääres.

Näiteks Poola soovib juurde saada umbes 1000 megavatti päikeseenergia võimsust, Leedu tahab kasvatada energiasõltumatuse suurendamiseks tuuleenergia võimsusi 300 megavati ja päikeseenergiat 100 megavati jagu, Soome tahab juurde saada 600 megavatti tuuleenergiat. Võrdluseks võib öelda, et Eestis on seni tuuleenergia võimsusi umbes 310 megavati jagu.

Välisturgudele laienemiseks kasutab parajasti vähemusosaluse börsile viimist plaaniv ettevõte Eesti Energia olemasolevat müügivõrku. Kärmas selgitas, et esialgu ongi riskide vähendamiseks võetud just selline siht. „Tuule- ja päikeseparke on võimalik arendada igal pool üle maailma, aga me pigem tahame ära kasutada neid sünergiaid, mis on tekkinud,“ rääkis ta.

Enefit Greeni suurim arendusplaan on seni olnud Tootsi turbarabasse hiidtuulepargi loomise soov. See on praeguseks takerdunud oksjonivaidlusesse: maa kuulub RMK-le ning teised energiafirmad on praeguseks enampakkumise vaidlustanud. See tähendab ka, et tehtud pole veel investeerimisotsust.

Kärmas kinnitas siiski, et välisturgudele sisenemise kasvuplaanid, millelt Enefit Green täna katet kergitas, ei ole mõeldud Tootsile asenduseks, vaid on sellest sõltumatud. „Me ei ole kindlasti ühe projekti ettevõte. See, et arendame palju ja erinevaid projekte, on osa meie igapäevatööst,“ rääkis Enefit Greeni juht.

Hetkel kuum