Teenuste eksport hoiab maksebilanssi plussis

07. detsember 2017, 10:30
Kristo Aab
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171207/NEWS/171209809/AR/0/AR-171209809.jpg
Ainult tellijale

Ülekaalukas teenuste eksport hoidis maksebilansi kolmandas kvartalis plussis, kaubavahetuses räägib üha kaalukamat rolli investeeringute kasv.

Eesti maksebilansi jooksevkonto oli kolmandas kvartalis 241 miljoni euroga plussis. Ülejääk põhines teenuste konto rekordiliselt positiivsel saldol - teenuste eksport oli 567 miljonit suurem kui import, teatas Eesti Pank. Samal ajal kasvas kaubavahetuse puudujääk, mis ulatus 246 miljoni euroni.

Kaupade sissevool on kiirenenud ning keskpanga analüütiku Kristo Aabi sõnul on selle põhjuseks investeeringute kasv, mis kolmandas kvartalis ka majanduskasvu ergutas. Ekspordikasv oli tagasihoidlik, sest Eesti ekspordis suure osakaaluga kommunikatsiooniseadmete väljavedu jätkas aasta algusest kestnud kahanemist.

Otseinvesteeringuid tehti Eestisse taas rohkem kui Eestist välismaale. Lisaks ümberkorraldustele pangasektoris suurenes otseinvesteeringute netovool töötlevasse tööstusse. "Investeeriti eelkõige kasumite reinvesteerimise kaudu, muude omakapitaliinvesteeringute hulk aga vähenes. Peamine osa investeeringutest tuleb endiselt Rootsist ja Soomest. Eestist välismaale tehtud otseinvesteeringute hulk on samal perioodil vähenenud veerandi võrra," ütles Aab

Eelmise aasta esimese kolme kvartaliga võrreldes on tänavu Eestisse tehtud otseinvesteeringute maht olnud üle 40 protsendi suurem, kuid selle põhjuseks on eelkõige üksikud suured tehingud, lisas ta.

Netoinvesteerimispositsioon ehk väliskohustuste ja välisnõuete vahe oli kolmandas kvartalis 7,5 miljardit eurot ehk 33 protsenti SKP-st. "Tänu paranevale netoinvesteerimispositsioonile on majanduses järjest rohkem võimekust kaasata investeeringute tegemiseks vahendeid välismaalt. Viimaste aastate madalat põhivarainvesteeringute taset on peamiselt seostatud kehva välisnõudluse ja ettevõtete vähese kindlustundega. Ligipääs rahastusele on olnud hea juba üsna pikka aega. Euroopa Komisjoni normide järgi kannataks majandus tervikuna välja ka lisainvesteeringuid ja -laene välismaalt nii, et riiki ei ohustaks liigsest väliskapitalist tingitud tasakaalustamatused," rääkis Aab.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. December 2017, 09:53

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing