Kristjan Pruul • 7. detsember 2017
Jaga lugu:
Uudised
Ainult tellijale

Kristo Aab
Kristo Aab  Foto: Eesti Pank

Ülekaalukas teenuste eksport hoidis maksebilansi kolmandas kvartalis plussis, kaubavahetuses räägib üha kaalukamat rolli investeeringute kasv.

Eesti maksebilansi jooksevkonto oli kolmandas kvartalis 241 miljoni euroga plussis. Ülejääk põhines teenuste konto rekordiliselt positiivsel saldol - teenuste eksport oli 567 miljonit suurem kui import, teatas Eesti Pank. Samal ajal kasvas kaubavahetuse puudujääk, mis ulatus 246 miljoni euroni.

Kaupade sissevool on kiirenenud ning keskpanga analüütiku Kristo Aabi sõnul on selle põhjuseks investeeringute kasv, mis kolmandas kvartalis ka majanduskasvu ergutas. Ekspordikasv oli tagasihoidlik, sest Eesti ekspordis suure osakaaluga kommunikatsiooniseadmete väljavedu jätkas aasta algusest kestnud kahanemist.

Otseinvesteeringuid tehti Eestisse taas rohkem kui Eestist välismaale. Lisaks ümberkorraldustele pangasektoris suurenes otseinvesteeringute netovool töötlevasse tööstusse. "Investeeriti eelkõige kasumite reinvesteerimise kaudu, muude omakapitaliinvesteeringute hulk aga vähenes. Peamine osa investeeringutest tuleb endiselt Rootsist ja Soomest. Eestist välismaale tehtud otseinvesteeringute hulk on samal perioodil vähenenud veerandi võrra," ütles Aab

Täispikkuses näevad seda lugu Äripäeva tellijad.

Oled tellija, kuid ei pääse lugema?Vaata siia

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt