Äripäev • 8. detsember 2017
Jaga lugu:

Maksumaksjate liit toetab väiketanklate protesti

Foto: Erik Prozes

Eesti Maksumaksjate Liit toetab väiketanklate ettepanekut mitte muuta vedelkütuse seadust selliselt, et kütust tohib müüa ainult tagatisega kaetud koguses, mis paneb muutuva käibega väikeste tanklate äri võimalikkuse küsimärgi alla.

Riigikogu majanduskomisjon arutab täna vedelkütuse seaduse muutmise eelnõu, mis peaks tõhusamalt võitlema kütuseturul toimuda võivate käibemaksupettustega. Kavandatavad muudatused seavad aga kütuse väikemüüjatele üle jõu käivad nõuded, mis teeb tegevuse jätkamise võimatuks, kirjutab maksumaksjate liit.

Väiketanklad saatsid rahanduskomisjonile kirja, milles selgitavad, et kui eelnõu saab praegusel kujul seaduseks, lõpetavad tegevuse enamik ligi poolesajast Eesti külades, alevites ja teeristidel seisvatest tanklatest, vahendab liit.

Väiketanklad loetlevad kolm peamist põhjust:

nimelt hakkab riik eelnõu kohaselt nõudma väikestelt kütusemüüjatelt tagatist, mis ületab kolmandiku kogu nende käibest ning mida nad ei ole suutelised tasuma;

eelnõu järgi tohib kütust müüa ainult tagatisega kaetud koguses. Tagatise suurus määratakse kahe eelneva kuu käibe põhjal. Näiteks kui septembris algab kooliaasta, sügiskünd ja viljakuivatus, tuleb augusti koguse täitudes leida äri jätkamiseks väga lühikese ajaga suur summa lisatagatiseks või müük lõpetada ja äri seisma panna. Sunnitud seisaku järel uuesti kliente leida on pea võimatu;

Lisaks kohustavad muudatused maksu- ja tolliameti kontrollivõimaluste parandamiseks kõiki kütusemüüjaid kasutama ühtset kütuse käitlemise- ja ladustamise infosüsteemi. Ametnikud saavad nii tõesti kontrollida 120 ettevõttest koosnevat sektorit kabinetimugavuses, kuid ettevõtted peavad selle nimel looma ja juurutama uusi süsteeme, koolitama kasutajaid, kohandama äriprotsesse või liidestama olemasoleva süsteemi andmekoguga, mille hind ulatub 10 000st 20 000 euroni.

Väiketanklate teatel on seaduse jõustumisel kaotajateks ka Eesti põllumehed, kellele veavad just väikesed kütusemüüjad tööde tegemiseks vajaliku kütuse Järva-Jaanis, Kihelkonnas või Kiumal koduhoovile kas või kell kolm öösel, kui vihm viimaks pööras ja vili vajab kiiret võtmist. Neilt kohalikelt kütusemüüjailt saab kohalik põllumees kütuse siis kui vaja, tarvidusel ka „kriipsu peale“, sest PRIAgi arveldab kalendri, mitte tööilma järgi.

Eesti Maksumaksjate Liit toetab väiketanklate ettepanekut mitte võtta seadust sellisel kujul vastu, vaid arutada rahulikult võimalikke alternatiive, mis aitaksid käibemaksupettustega võidelda, kuid ei suretaks ettevõtlust välja.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum