Ossinovski: EKRE on nagu sibul

Teate, EKRE on nagu sibul — algul naerad, aga mida rohkem kihte pealt ära koorid, seda rohkem ajab nutma, rääkis Jevgeni Ossinovski.   Foto: Andras Kralla
Äripäev • 30. september 2018 kell 11:40

Sel nädalavahetusel pidasid erakonna volikogu ees kõne nii Reformierakonna juht Kaja Kallas, Keskerakonna juht Jüri Ratas kui ka Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juht Jevgeni Ossinovski.

Jüri Ratas: me ei toeta maksukingitusi kõige jõukamatele

Jüri Ratas avaldas kõnes alustuseks heameelt, et Keskerakonna juhitud valitsus tõstis maksuvaba tulu enamikule inimestest 500 euroni. „Täna ei söanda meie maksureformi enam tagasi pöörata ükski erakond. Isegi Reformierakond lubab säilitada senise tulumaksuvaba miinimumi, soovides seda küll laiendada ka kõrgema sissetulekuga inimestele. Keskerakond loomulikult ei toeta maksukingitusi kõige jõukamatele. Meie taotleme, et igast maksumuudatusest võidaks ühiskonna vaikiv enamus, mitte häälekas vähemus,“ märkis Ratas.

Riigikogu valimiste põhiline vastasseis on tema sõnul üha selgem - kas me soovime jätkata hooliva ja õiglase riigi ehitamist, kes seisab iga oma inimese eest sõltumata tema soost, vanusest, rahvusest või elukohast või me valime parempöörde ning võimule tulevad erakonnad, kes vastandavad erinevaid ühiskonnagruppe ning jaotavad meie inimesi „õigeteks“ ja „valedeks“, „omadeks“ ja „üleliigseteks“.

Jüri Ratas

Keskerakond loomulikult ei toeta maksukingitusi kõige jõukamatele.

Ratas viitas, et kui mõni erakond soovib sotsiaalmaksu kaotada, siis tuleb see selgelt välja öelda. „Täpselt samamoodi tuleb sel juhul valijatele ausalt selgitada, milliseid makse vajaliku 3,2 miljardi euro korvamiseks tõsta soovitakse. Kas me räägime tulumaksu või käibemaksu mitmekordistamisest? Või on plaanis kehtestada rida uusi makse, millest avalikult rääkida ei soovita?“ küsis ta.

Ratas tõi esile valiku Keskerakonna lubadusi ja plaane. Näiteks taotleb erakond põhimaanteede Tallinn-Tartu, Tallinn-Narva ja Tallinn-Pärnu neljarajaliseks ehitamist laenuraha toel. Veel toetab erakond kütuseaktsiisi ja elektriaktsiisi langetamist, aga alkoholiaktsiiside osas lubab maksurahu.

Veel soovib erakond seadustada presidendi otsevalimised ning laiendada rahvaalgatuse ja rahvahääletuse võimalusi. „Samuti võiksime järgmisel valitsusperioodil rakendada kaasava eelarve printsiipi ehk lasta inimestel ise otsustada teatud summade üle riigieelarves,“ märkis Ratas

Jevgeni Ossinovski: kõige tähtsam on hoida ära EKRE võim

Jevgeni Ossinovski nentis volikogu ees, et kõik erakonnad on hakanud vastutustundetult lubadusi loopima. „Keskerakond lubas sada eurot pensionitõusu. Reformierakond korrutas selle tuimalt kahega. Reformierakond on juba miljardi euro eest lisakulusid välja lubanud. Ja selle kõige katteallikaks on muidugi maksulangetused,“ ütles ta. „Eneselegi pisut ootamatult on sotsidest saanud kõige vastutustundlikuma rahanduspoliitikaga erakond,“ märkis ta.

Ossinovski rääkis omastehoolduse reformist, noorte tuleviku fondist teadus- ja arendustegevuse investeeringute suurendamisest, kuid pikemalt peatus äärmuslike jõudude ja populismi eest hoiatamisel.

Ta hoiatas, et Eestis on sarnaselt teiste riikidega kasvatanud toetust paremäärmuslik erakond, kes ei vali võimule saamiseks vahendeid. „Kes on nõus omakasu nimel ohverdama Eesti julgeoleku, sisemise rahu, majandusarengu, rahvusvahelise positsiooni,“ alustas ta. „Naiste, teise emakeele või nahavärviga inimeste alavääristamine EKRE poolt on nii igapäevane, et me ei pane seda enam õieti tähelegi. Ent valimiste lähenedes on asi päris hulluks läinud. Allutame kohtud poliitilisele diktaadile; tsenseerime teatrite mängukavasid; võtame tuhandetelt inimestelt valimisõiguse; suukorvistame vaba ajakirjandust; piirame naiste õigusi; nõrgestame Euroopa Liitu. Tõeline ebademokraatlike lubaduste Rootsi laud. Teate, EKRE on nagu sibul — algul naerad, aga mida rohkem kihte pealt ära koorid, seda rohkem ajab nutma,“ rääkis Ossinovski.

Jevgeni Ossinovski

Teate, EKRE on nagu sibul — algul naerad, aga mida rohkem kihte pealt ära koorid, seda rohkem ajab nutma.

Tema sõnul on tulevaste valimiste põhiküsimus, kas siiani Eesti edu taganud ühiskonnamudel, mis põhineb demokraatial, solidaarsusel ja õigusel, jääb püsima. „Suures pildis pole suurt vahet, kas peaminister on Ratas, Ossinovski või Kallas — küll aga väga oluline vahe, kas välisminister on Mikser või Helme; kas kultuuriminister on Saar või Madison,“ nentis ta.

Kaja Kallas: esindame tegusaid inimesi

Kaja Kallas ütles Reformierakonna volikogul, et Reformierakond tahab järgmistel riigikogu valimistel esindada tegusaid inimesi, olgu need siis ettevõtjad, töötajad, tudengid või eakad. “Viimasel paaril aastal maksudega toimuv on pannud Eesti inimesed protestima. Eesti inimene protestib vaikselt, surub rusika taskusse ning ei taha teha selle valitsusega koostööd. Protestival inimesel aga langeb kaitsetahe ja maksudistsipliin. Meie tahame pöörata tagasi tänase valitsuse maksukaose ja pakkuda paremat maksupoliitikat. Me peame tooma terve mõistuse riigijuhtimisse tagasi,” märkis Kallas.

Kaja Kallas

Eesti inimene protestib vaikselt, surub rusika taskusse ning ei taha teha selle valitsusega koostööd. Protestival inimesel aga langeb kaitsetahe ja maksudistsipliin.

Kallas rõhutas, et Reformierakond tahab kehtestada maksusüsteemi, kus kõigile kehtib 500-eurone tulumaksuvaba miinimum ja sealt edasi astmeteta tulumaks. Erakond on pannud kokku plaani eakatele, et keskmine pension tõuseks nelja aastaga 200 eurot ja töötavaid pensionäre ei maksustataks nii, et nad ei taha enam tööl käia. Samuti lubas Kaja Kallas suunata tähelepanu haridusele, alustades üleminekut ühtsele eestikeelsele haridussüsteemile ja tõstes õpetajate palka nelja aastaga 2000 euroni.

Kallase sõnul on Reformierakond suurtest erakondadest ainus, kes tahab läänelikult edasi liikuda, et Eesti oleks endiselt väike, äge riik.

Hetkel kuum