Allan Rajavee • 2. oktoober 2018 kell 6:38

Danske vilepuhujat kutsutakse Euroopa Parlamendi erikomisjoni ette

Danske panga peahoone Kopenhagenis  Foto: SCANPIX DENMARK

Howard Wilkinson on kutsutud 21. novembril Danske skandaali uuriva Euroopa Parlamendi erikomisjoni ette, teatas komitee esimees Jeppe Kofod, kes ühtlasi kutsus võimusid üles Danske skandaali allikaid paremini kaitsma.

"Wilkinsonile on sisevaade Danske skandaalile ja neid teadmisi tuleb Danske juhtumi uurimisel ära kasutada," rõhutas Kofod. Tema sõnul pole erikomisjon Wilkinsoniga veel ühendust võtnud. "Ainsad olemasolevad uurimisandmed pärinevad Danske sisejuurdlusest ja Taani finantsinspektsioonilt. See on skandaal omaette," leidis Kofod, vahendas Taani uudisteagentuur Ritzau.

Wilkinson, kes töötas seitse aastat Danske Balti harus, on palunud enda advokaadi vahendusel kaitset Taani justiitsministrilt Soren Pape'lt ja Taani politseilt. Wilkinsoni nime lekitas avalikusele Eesti Ekspress, kus eelmisel nädalal kirjutati, et Vene oligarhide väärtpaberite müümine ajas Wilkinsoni lihtsalt kopsu üle maksa.

Üks Vene uusrikaste raha Eestisse saamise viise seisnes selles, et Danske panga väärtpaberikontodele kanti üle aktsiad, mis siis Eestis maha müüdi. Sellega pidigi tegelema Wilkinson, kes oma klientide tausta väga hästi mõistis ja sellest ka lõpuks Danske peakontorisse kirjutas. Kui peakontorist ei järgnenud reaktsiooni, otsustas Wilkinson 2014. aastal ametist lahkuda.

Euroopa panganduse vilepuhujaid tuleb paremini kaitsta

"Euroopa panganduses on palju Howard Wilkinsone, kuid nad ei avalda kättemaksu kartuses informatsiooni," märkis Kofod. "See on Euroopa õiguskorra häbiplekk, mistõttu on kätte jõudnud aega kaitsta taolisi vilepuhujaid paremini mõjuvõimsate pankade eest," lisas Euroopa Parlamendi erikomisjoni esimees.

Kofod nentis, et Wilkinsonil puudub kohustus erikomisjoni ette astuda. Eriti, et tegemist on avaliku ülekuulamisega, kust on võimalik teha otselülitusi. "Me mõistame kättemaksu hirmu. Sestap oleme valmis, et Wilkinsoni tunnistus jõuab komisjonile sel viisil, mida allikas turvaliseks ja heaks peab," täpsustas Kofod.

Tema sõnul aitaks Wilkinsoni informatsioon välja selgitada, kus Danske pank, Taani kui ka Eesti finantskontroll tegid järelevalves vigu. "See aitab meil seadusloojatena karmistada vajalikke Euroopa Liidu pangandusreegleid ja anda rohkem võimu riiklikele finantsinspektsioonidele, et tulevikus ära hoida nii suuremahulisi rahapesuskandaale, mis on viimasel ajal Euroopat tabanud," sõnas Kofod.

Hetkel kuum