Jaanus Vogelberg • 8. oktoober 2018 kell 8:21

Pangad hakkavad saama maksuametilt infot laenutaotlejate palga kohta

Maksu- ja tolliamet (MTA) ja Pangaliit leppisid kokku, et edaspidi saavad pangad automaatselt MTA käest info laenutaotleja palga kohta. Selleks peab viimane tegema internetipangas vastava "linnukese".

Maksuameti peadirektor Valdur Laid  Foto: Andras Kralla

Tegemist on MTA järjekordse võttega ümbrikupalga vastases võitluses. Teatavasti pole viimase osakaal vähenemas. Eesmärk on ümbrikupalga saajate osakaalu vähendada 2021. aastaks poole võrra.

„Eriti oluline on see värskelt tööturule suunduvate ja lähiaastatel laenu soovivate noorte puhul, kes praegu ümbrikupalgale jaa öeldes hiljem pangalt laenu küsides eitava vastuse võivad saada. Kui laenu andmisel võetakse arvesse ka ametlikku palka, siis aitab see kindlasti vähendada ka ümbrikupalka tervikuna,“ ütles MTA peadirektor Valdur Laid.

„Tulenevalt krediidiandjate ja -vahendajate seadusest ning vastutustundliku laenamise põhimõtetest on pankadel kohustus kontrollida kliendi esitatud teavet tema sissetulekute ja kohustuste kohta,“ ütles Eesti Pangaliidu juhatuse esimees Erki Kilu.

Pangad võtavad arvesse erinevaid andmeid kliendi krediidivõimekuse hindamisel. Ka täna on võimalik laenutaotlejal esitada MTA poolt väljastatud tõend oma sissetulekute kohta, kuid see ei ole automatiseeritud. MTA-ga andmepäringu automatiseerimine annab pankadele võimaluse lihtsamalt kontrollida kliendi esitatud teavet oma sissetuleku kohta ja vähendada pangakonto väljavõtete esitamise vajadust kliendile.

Maksuandmete esitamine pangale on kavas muuta osaks laenulepingu esitamise protsessist, kus inimene ise annab nõusoleku oma maksuandmete kasutamiseks laenuotsuse tegemisel. Täpne tehniline lahendus on valmimas, esimesed pangad võimaldavad maksuandmeid sel viisil saata alates 2019. aastast.

Hetkel kuum