Jaanus Vogelberg • 12. oktoober 2018 kell 14:15

Est-For loodab valitsuse meelemuutusele

Margus Kohava   Foto: Andras Kralla

Hoolimata sellest, et valitsus otsustas Est-Fori tselluloositehase eriplaneeringu lõpetada, loodab Est-For värskele riigikohtu otsusele tuginedes, et riik muudab meelt.

Täna tuli teade, et riigihalduse minister Janek Mäggi pikendas Est-Fori palvel puidurafineerimistehase eriplaneeringu lõpetamise eelnõule vastamise tähtaega 3. novembrini. Tähtaja pikendamise taotluses toob Est-For põhjusena potentsiaalse uue asukoha leidmise konsultatsioone Räpina, Võru, Setomaa ja Saarde valdadega, mille tulemused võivad oluliselt mõjutada eelnõule esitatavat arvamust. Investorid ei välista, et nimetatud valdadele lisandub teisigi.

Tehase eestvedaja Margus Kohava kinnitas, et Est-For soovib endiselt edasi minna praeguse planeeringuga, laiendades seda uute asukohtadega. "Riigikohtu 11.10.2018 lahendi kohaselt on riigi eriplaneeringu (REP) algatamisel määratud planeeringuala vaid indikatiivne ning juba käimasoleva REPi menetluse raames ei ole välistatud asukoha otsimine ka väljaspool algset planeeringuala. Sellest tulenevalt on kindlasti käimasolevas REPi menetluses võimalik asukoha valiku ala laiendada või seda muuta," sõnas ta. Kohava sõnul peab valitsus siin otsuse langetama.

"Est-For Invest on valmis uurimisala laiendama, sest oleme leidnud uusi lahendusi tootmiseks vajamineva magevee ja puhastatud heitvee juhtimiseks pikemate vahemaade taha. See on ka põhjus, miks praegu erinevate omavlitsustega kohtume. Kas ja kui, siis millise omavalitsuse territooriumil puidurafineerimistehase rajamise võimalikkust uurima hakatakse, on valitsuse otsus," märkis ta.

Kuu aega tagasi ütles Mäggi aga, et sisuliselt on projektil kriips peal ja jäänud on veel vaid formaalselt otsad kokku tõmmata, seehulgas küsida Est-Forilt nende seisukoht. "Puidurafineerimistehase eriplaneeringu lõpetamise eelnõu on sisuliselt valmis. Seaduse järgi peavad ministeeriumid selle kooskõlastama ning osapooled arvamuse ja vastuväited esitama, mistõttu võib see mõnevõrra veel muutuda. Seejärel viin eelnõu valitsusse, kus otsustame lõplikult eriplaneeringu lõpetamise," ütles riigihalduse minister Janek Mäggi.

Mäggi ütles toona, et tehasega võib mõnel muul moel edasi minna. "Me lõpetame konkreetse eriplaneeringu, kuid tehasele võib edaspidi asukoha otsida mõnes teises kohas, teistsuguse võimsusega või näiteks kohaliku omavalitsuse eriplaneeringuga," sõnas ta.

Hetkel kuum