Äripäev • 14. november 2018 kell 12:02

Tammist: Eesti võiks olla Hiina ettevõtjate aken Euroopasse

Vaade öisele Shenzheni kesklinnale  Foto: WANG ZHAO

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist tutvustas Hiinas Shenzheni tehnoloogiamessil Eesti e-teenuste platvormi ja leidis messil esinedes, et Hiina ettevõtjad võiksid end tooteid ja teenuseid katsetada enne Euroopa turule minekut Eestis.

„Hiina on suur ja Eesti ettevõtjatele suhteliselt avastamata turg, kuid ka Eestil on hoolimata meie suuruserinevusest Hiinale pakkuda unikaalseid võimalusi koostööks. Näiteks võiks Eesti partnerid olla Hiina ettevõtjatele nende toodete ja tehnoloogialahenduste katsetajaks enne Euroopa turule sisenemist,“ sõnas minister Hiinas Shenzhenis Hi-Tech Fairi paneelis peetud kõnes.

Tänavuse messi fookuses on targa linna tehnoloogiad, nagu näiteks reaalajas kogutavate andmete ja koormusprognooside abil isereguleeruv nutikas tänavavalgustus või liiklusvooge optimeerivad infosüsteemid ja -tablood.

„Eestil on hea kogemus näiteks isejuhtivate sõidukite reaalses liikluses katsetamisest ja sellega seonduvast õigusruumi loomisest. Neid kogemusi saab ära kasutada ka muude avaliku ruumi infovälja ja ohutust parandavate tehnoloogiate jaoks, nii linnatänaval kui ka küberruumis. Uute tehnoloogiate eesmärk on muuta inimeste elu mugavamaks ja ohutumaks,“ märkis minister.

Hiina on läbimas digirevolutsiooni ja on viimastel aastatel arendanud digitaalseid lahendusi näiteks panganduses ning on uute finantstehnoloogiate kasutuselevõtu osakaalult maailmas juhtival kohal.

„Eestil on suurepärane e-teenuste platvorm, mida saab kasutada näiteks uute turvaliste pangaülekande teenuste väljatöötamiseks. Hiina on e-panganduses muust maailmast selgelt ees ning Eesti on üks paremaid kohti, kus neid tehnoloogiaid globaliseerumisküpseks arendada,“ lisas minister näite Eesti ja Hiina koostöövõimalusest.

Ettevõtlusminister osaleb koos Eesti äridelegatsiooniga Shenzheni tehnoloogiamessil, kohtub Shenzheni linnapeaga ning külastab tehnoloogia- ja logistikaettevõtteid.

Shenzhenis peetav tehnoloogiamess toob kokku kõrgtehnoloogiaid arendavad ettevõtted üle maailma, Eesti osaleb messil teist korda. Messi 3000 eksponenti oodatakse külastama ligi 1,5 miljonit inimest. Eesti ettevõtjate eesmärk on leida messil koostöövõimalusi ja ärikontakte targa linna lahenduste, e-kaubanduse ja logistika valdkonnas.

Hetkel kuum