Äripäev • 5 detsember 2018
Praeguseks suletud advokaadibüroo Panamal.  Foto: Rodrigo Arangua, AFP/Scanpix

USA esitab Panama paberite alusel neli süüdistust

USA süüdistab nelja inimest pikaajalises maksupettuses osalemises andmete alusel, mis tulid ilmsiks Panama paberite nime kandvas massilises andmelekkes, kirjutas Reuters.

See on esimene kohtuasi USAs, mis põhineb Panama advokaadibüroost Mossack Fonseca lekkinud andmetel.

Kolm inimest on juba vahistatud: esmaspäeval vahistati Londonis advokaadibüroo klient Harald Joachim von der Goltz, novembri keskel peeti Pariisis kinni bürooga lähedalt seotud varahaldusfirma töötaja Dirk Brauer ja teisipäeval arreteeriti Massachusettsis raamatupidaja Richard Gaffey. Neljas süüdistatav, Mossack Fonseca jurist Ramses Owens viibib vabaduses.

Kõige tõsisemal juhtumil, mis hõlmab organiseeritud pettust ja rahapesuskeeme, võib karistuseks olla 20 aasta pikkune vangistus.

Süüdistuse järgi aitasid Owens ja Brauer klientidel aastatel 2000–2017 peita USA maksuameti eest aktsiaid, investeeringuid ja tulu, kasutades selleks Panamas, Hongkongis ja Briti Neitsisaartel registreeritud fiktiivseid fonde ja ettevõtteid. Owens on Panama ja Brauer Saksamaa kodanik.

Üks sellistest klientidest oli süüdistuse järgi 81aastane sakslane Der Goltz, kellel Owens ja Gaffey aitasid makse vältida, luues talle offshore-firmasid ja pangakontosid, mida tema kinnitusel omas tema eakas ema Guatemalast.

Panama paberite andmeleke leidis aset 2016. aasta aprillis, mil ajakirjandus sai enda kätte miljoneid dokumente Panama advokaadibüroost Mossack Fonseca.

Sellel lekkel põhines ka Saksamaa ametivõimude tegevus, kes tegid eelmisel nädalal läbiotsimisi Deutsche Banki kontorites.

Eelmise aasta lõpu seisuga olid maailma maksuametid Panama paberite lekke abil kokku kogunud üle 500 miljoni dollari.

Kõige enam on maksudena sisse kasseerinud Hispaania, kogudes maksudest kõrvale hoida püüdnud kodanikelt 122 miljonit eurot, vahendas lekke eest vastutav ajakirjanike ühendus ICIJ. Kokku on teada andnud 15 riiki, et neil on õnnestunud avalikustatud dokumentide abil oma kodanike offshore-kontodelt maksuraha sisse nõuda.

Hetkel kuum